Kuveyt 'hayır kurumu' Hatay’da silahlı örgüt kurdu!

6 Ocak 2013
Kuveyt 'hayır kurumu' Hatay’da silahlı örgüt kurdu!

Devletin silahlı güçleri dışında silahlı örgüt kurmak yasadışı. Peki AKP iktidarı kendi müttefiklerini muaf tutan gizli bir yasa mı çıkardı? -- Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde Suriyeli mülteciler ve silahlı gruplar için hastane kuran Kuveyt merkezli el-Eser adlı "hayır kurumu" Hatay'da bir de Suriye'de savaşan silahlı gruplardan oluşan ortak bir askeri cephe kurdu.

El Cezire'nin haberine göre Kuveytli din adamlarının kurduğu el-Eser adlı hayır kurumu, sağladığı finans desteğiyle Hatay'da kurulan yeni askeri cepheye de öncülük ediyor.

Suriyeli muhaliflerin Ulusal Koalisyon adı altında Doha'da yeniden yapılandırıldığı 11 Kasım'da Hatay'da toplanan silahlı grupların kurdukları yeni örgüte "Asalet ve Kalkınma Cephesi" adını verdiği bildirildi.

Asalet ve Kalkınma Cephe'nin ilan edildiği basın açıklamasında Kuveytli din adamlarının yanı sıra el-Faruk Tugayı Komutanı Üsteğmen Abdurrazak Talas gibi Suriyeli askerler de katıldı.

Suriye'deki askeri örgütleri tek çatı altında toplamayı hedefleyen Asalet ve Kalkınma Cephesi, Suriye'de 5 farklı cephenin kurulduğunu açıkladı.
Hatay'da kurulduğu açıklanan cepheler ve komutanları şöyle: Güney Cephesi Komutanı Üsteğmen Abdurrazak Talas, Orta Cephe Komutanı Binbaşı Abdulhalim Menun, Doğu Cephe Komutanı Üsteğmen Abdurrahman Turki, Kuzey Cephe Komutanı Binbaşı İbrahim Mechun, Batı Cephe Komutanı Albay Ömer el-Hatib.

Basın açıklamasında söz alan Talas, "Suriye'de yönetimi devirecek ve sivilleri koruyacak güçte olduklarını" söyledi.

Basın açıklamasından sonra Talas ve diğer komutanların Suriye'ye döndükleri öğrenildi. (ydh)

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…