Zapatistalar 'kıyamet günü' geri döndü

23 Aralık 2012

OCOSINGO- Dünyanın sonu çılgınlığının yaşandığı sırada Zapatistalar, yeni bir dönemin başlangıcı kabul ettikleri 21 Aralık'ta eylem yaptı.

Kapitalist çılgınlıkla beraber Maya takviminin kıyamet tarihinde dünya genelinde dünyanın sonu tartışmaları yaşanırken, binlerce Maya torunu ve Zapatistalar, yeni bir dönemin başlangıcı kabul ettikleri günde sokağa çıktı.

Sabahın erken saatlerinde yüzleri kapalı bir şekilde geldikleri araçlardan inen Zapatistalar, Chiapas eyaletine bağlı şehir merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi.

Siyah zemin üstüne kızıl bayraklarıyla yürüyüş yapan binlerce Zapatista, belediyelerin önüne gelerek belediyelere girişleri engelledi. Ayrıca belediye binalarının bulunduğu şehir meydanlarını sessizce işgal eden Zapatistalar, Chiapas eyaletinin genelinde aynı tarzda eylemler gerçekleştirdi.

San Cristóbal de las Casas, Ocosingo, Las Margaritas, Comitan ve Altamirano şehirlerinde yapılan yürüyüşlere yerli halkın tamamı başlarına Zapatista şapkası takarak katıldı.

Eylemin ardından Zapatistalar yeniden sessiz bir şekilde kendi yaşadıkları alanlara döndü. Mayıs 2011'den bu yana sessiz oldukları gözlenen Zapatistalar son eylemleriyle büyük bir gösteri yaptı.

Aynı şehir meydanları 1994 yılının 1 Ocak günü de Zapatistaların isyanı sırasında da işgal edilmişti.

Yerli halklara artan baskının ifade edildiği eylemde, hükümetin ve paramiliter birliklerin saldırısına karşı mücadelenin de büyütülmesi gerektiği dile getirildi. Yapılan kısa açıklamada, "Zapatista hala burada, sessiz ancak sabırlı; tıpkı kılıcı yenen nehir suyu gibi" denildi.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…