iktidar medyası çarpıtıyor: Mısır'da halk 'evet' mi dedi?

23 Aralık 2012
iktidar medyası çarpıtıyor: Mısır'da halk 'evet' mi dedi?

Mısır'da gerçekleştirilen referandum tamanlandı. Resmi olmayan sonuçlara göre sandıktan yüzde 64 "evet" yüzde 36 "hayır" çıktı. Ancak referanduma katılım ikinci aşamada da yüzde 30'larda kaldı. Sandıktan çıkan toplam evet, seçmenlerin 5'te birine denk geliyor.

Mısır'da tartışmalı anayasa referandumu sona erdi. Resmi olmayan rakamlara göre sandıktan yüzde 64 "evet", yüzde 36 "hayır" çıktı. Referandumun ikinci aşamsı, Giza, İsmailiye, Port Said, Fayyum, Minye, Buhayra, Dimyat, Kefer el-Şeyh, Beni Suyef, Matruh, Loksor, Munfiyye, Vadi Cedid, Matruh, Kena, Kallbiyye ve Suveyş kentlerinde gerçekleştirilirken katılım yine yüzde 30'larda kaldı. Buna karşın Türkiye'deki ana akım ve yandaş basın kurumlarının tamamı "halk evet" dedi başlıkları atmayı sürdürüyor.

Destek yüzde 20'de kaldı
İki turda sandıktan çıkan toplam "evet" oyu sayısı 10 milyon 655 bin 332, "hayır" oyu sayısı ise 6 milyon 29 bin 617 olarak açıklandı. Daha önce referanduma katılması gereken toplam seçmen sayısı 51 milyon 333 olarak açıklanmıştı. Böylece Müslüman Kardeşlerin ve Selefilerin desteklediği ve "şariat anayasası" olarak adlandırılan anayasaya Mısır halkının desteği sadece yüzde 20'de kaldı.

Anayasa için verilen evet oylarının sayısının Muhammed Mursi'nin başkanlık seçimlerinde aldığı oy sayısından daha az olduğu ifade ediliyor.

Seçimlerde hile iddiası
Bir hafta arayla gerçekleştirilen iki ayrı oylamanın resmi sonuçlarının, seçim komitesi tarafından iki gün içinde açıklanacağı ifade edilirken, Mısır muhalefetinin referandumda hile yapıldığı gerekçesiyle referandum sonuçlarına itiraz edeceği açıklandı.

Öte yandan dün Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin Yardımcısı Mahmud Mekki referandum yapılırken istifa etti. Mekki, istifasına gerekçe olarak siyaseti bırakarak yargıclık görevine döneceğini söyledi. Mısır devlet televizyonu, Merkez Bankası Başkanı Faruk el-Ukade'nin de istifa ettiğini duyurdu. Hükümet sözcüsü Alaa Hadidi ise istifa haberini yalanladı.

(soL)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…