Tüm galaksilerin atası 13.3 milyar yaşında

14 Aralık 2012
Tüm galaksilerin atası 13.3 milyar yaşında

Hubble teleskobu, evrenin en eski galaksisinin sanılandan daha yaşlı olduğunu ortaya koydu. Büyük Patlama'dan 380 milyon yıl sonra ortaya çıktığı düşünülen galaksi 13.3 milyar yaşında.

Hubble uzay teleskobu bilim insanlarına evrenin en eski galaksilerini bile gözlemlemelerine izin veriyor. Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi'nden Richard Ellis‘in yönetimindeki astronom ekibi tarafından yapılan son gözlemlerde, 13.2 milyar yaşında olduğu sanılan en eski galaksinin bundan daha yaşlı olduğu tespit edildi. Farklı ölçüm teknikleri kullanan bilim insanları söz konusu galaksinin yaşını 13.3 milyar olarak tespit etti.

Öte yandan NASA bilim insanları, daha önce bilinmeyen yedi eski galaksinin daha tespit edildiğini duyurdu. Bu galaksilerin, evrenin yaşının şu ankinin yüzde 4'ü civarında olduğu dönemlere uzandığı belirtildi.

Harvard Üniversitesi astronomi bölüm başkanı Abraham Loeb, "Bu galaksilere bakmak, Büyük Patlama sonrası evrenimiz yani kökenimiz hakkında pek çok şey öğrenmemize izin veriyor" dedi.

Loeb, örneğin o dönem galaksilerin yoğunluğunun bugünkünden bin kat daha fazla olduğunu bulduklarını söyledi. Loeb, "Bu resimler, bir bebeğin ilk ultrasonu gibi. Evrendeki en eski arkeoloji ürünleri" ifadelerini kullandı.

Yeni bulunan galaksilerin ilk yıldızların ve galaksilerin oluşumunu anlamada yardımcı olması bekleniyor.
Deutsche Welle Türkçe

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…