Alman finans devi Deutsche Bank’a şok baskın!

13 Aralık 2012
Alman finans devi Deutsche Bank’a şok baskın!

Vergi kaçakçılığı ve kara para aklama şüphesi ile Alman finans devinin merkezinde polis arama yaptı.
Bankanın en üst düzey iki yöneticisinden biri olan Jürgen Fitschen ile mali işlemlerden sorumlu üst düzey yönetici Stefan Krause'nin soruşturma kapsamında şüpheliler arasında bulunduğu beliriliyor. 2009 yılının vergi beyannamesine ilişkin usulsüzlük yapmakla suçlanan Deutsche Bank yöneticileri, suçlamaları reddediyor. Banka yönetimi, beyannamede düzeltme yapılmış olduğunu belirterek, savcılığın tutumunu eleştiriyor.

500 polis katıldı
Hessen Savcılığı'ndan yapılan açıklamada, bu sabah Federal Emniyet Dairesi, Vergi Dairesi ve Federal Polis'ten yaklaşık 500 memurun Deutsche Bank'ın Frankfurt'taki merkezinin yanı sıra Berlin ve Düsseldorf'ta ev ve iş yerlerini aradığı belirtildi.

Kara para aklama, mahkemeyi yanıltarak hüküm verilmesini engelleme ve vergi kaçırma suçlamasıyla 5 kişi hakkında tutuklama emri çıkartıldığı kaydedilen açıklamada, aynı suçlamalarla toplam 25 kişi hakkında da soruşturma yürütüldüğü bildirildi.

Açıklamada, soruşturmanın emisyon sertifikalarında vergi kaçakçılığı yapılmasıyla ilgili olduğu, 2010 yılında da Deutsche Bank'ta arama yapıldığı ifade edildi.
Almanya'da bir mahkeme 2011 yılında, iki Alman, üç İngiliz ve bir Fransız vatandaşını, yaklaşık 300 milyon euroluk vergi kaçakçılığı nedeniyle suçlu bulmuştu. Hâkim, kararı açıklarken, Deutsche Bank'ı vergi kaçakçılığına göz yumduğu gerekçesiyle eleştirmişti. Son baskının, konuyla ilgili olarak Deutsche Bank yetkililerinin bazı bilgileri gizledikleri şüphesiyle yapıldığı belirtiliyor.

Deutsche Welle Türkçe

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…