'Arınç vajinama isim bul'

13 Aralık 2012
'Arınç vajinama isim bul'

Bülent Arınç'ın "evli bir bayan milletvekili kendisiyle ilgili organını nasıl böyle açıkça konuşabilir" sözleriyle "vajina" kelimesinden utandığını ifade etmesi twitter'da espri konusu oldu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, CHP milletvekili Aylin Nazlı Aka'nın kürtaj tartışmasında dile getirdiği "Başbakan vajina bekçiliğini bıraksın" sözlerine karşılık, "evli bir 'bayan'ın cinsel organı hakkında açıkça konuşmasının yüzünü kızarttığını" söyledi.

Arınç, "Aylin Nazlı öyle bir söz sarf ettiniz ki, benim yüzüm kıpkırmızı oldu. Ben o zaman mahçup oldum. Asıl o zaman utandım, asıl o zaman yerin dibine geçtim. Bir evli bir bayan milletvekili, bir çocuğu olan milletvekili kendisiyle ilgili organını nasıl böyle açıkça konuşabilir, nasıl bundan yüzü kızarmaz, benim o zaman yüzüm kızardı, o zaman mahcup oldum" diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, Vakıflar Genel Müdürlüğü bütçesinde, kurumla ilgili eleştirilerine yanıt beklerken, kürtaj düzenlemesi sonrasında yaptığı açıklamaları hatırlatarak, bu sözleri sarfeden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'i mahkemeye veriyor. Nazlıaka, kişilik haklarına saldırı gerekçesiyle Arınç hakkında dava açacak.

Biz buraya dişiliğimizle değil kişiliğimizle geldik‘Arınç'ın mahcubiyeti cinsiyetimden değil konuşmamdan olmalıydı'
Nazlı
aka'nın değerlendirmeleri şöyle: Arınç sözlerine ‘Kadın milletvekili' diye başlamıştır beni tarif ederken. Acaba bu sözleri bir erkek milletvekili söyleseydi aynı şekilde ifade edecek miydi? Sayın Arınç tutanakları gösterirken kendisine bakmamdan mahcup oluyorsa, o mahcubiyetinin benim cinsiyetimden değil konuşmamdan ötürü olmasını dilerdim. Kendisini kınıyorum, bunca yıllık devlet adamlığına da bu yorumu hiç yakıştıramadığımı ifade etmek istiyorum. 

Biz buraya dişiliğimizle değil kişiliğimizle geldik'
Kendisine toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili olarak bir kitap hediye edeceğim. Umarım bu kitabı okur. Bizler kadın milletvekilleri olarak "zarif, alımlı, şık" gibi sıfatlarla anılmak istemiyoruz. Biz buraya dişiliğimizle değil kişiliğimizle geldik. Bir kadın ve erkek diyaloğunu cezbeden, cezbedilen kategorisine indirgedi . Bakan'ın mahcup olması gereken bir şey varsa, o da bir kadın ile bir erkek arasındaki diyalogu cezbeden ve cezbedilen kategorisine indirgemesidir. Böyle karanlık bir zihniyetle baş etmek zorunda kaldığımız için ülkemin kadınları adına üzgünüm. Ancak partimin ve kadın örgütlerinin verdiği dest
ek bana güç verdi.

Arınç'ın sözleri twitter'da espri konusu oldu, top trendler arasında girdi.

Tweet'lerden bazıları şöyle:

* E ne diyek, mahmut mu diyek?

* Umarım kimse B. Arınç'a nasıl doğduğunu anlatmaz, kesin kalp sektesinden gider adam. Sezaryeni yasaklamasalardı iyiydi bak, karından halloluyordu.

* Bülent Arınç'ı protesto etmek için icinde "vajina" geçen slogan bulma çalışmalarını başlatıyorum. Şimdi yandı iste:)

* Ben slogan buldum " Arınç vajinama isim bul"

* Bülent Arınç bayan milletvekilinin organının olduğunu duyunca yüzü kızarmış. Olmadığını düşünüyordu sanırım

* Bülent Arınç'ın "Vajina'ya" kendisinin koyduğu başka bir ad varsa onu söyleyelim bundan sonra.

* Arkadaşlar aynaya bakarak üç defa vajina dedim, bülent arınç belirdi aynada. tövbe estağfurulllah, mesir macunu uzattı aynadan doğru.

* Bülent Arınç mahcup biri olduğu için Can Yücel'in "Bizim orada göte göt derler" hikayesini okumamıştır. Anlayışlı olmak gerek.

* Bülent Arınç sanırım vajinismus olmuş!

* Yeni bir "Bülent Arınç" vecizesi(!)nin başkahramanı: Vajina! Ay çok pardon söylerken "mahcup" olmalıydım, yüzüm kızarmalıydı, halbuki.

* Bülent Arınç. Mesir macununu kaymakam beyden başlayarak dağıtır. Vajina kelimesinden utanır. Çok üstüne gitmemek gerek. Sonra ağlar, ağlar.

* Utanabiliyormuş ya, bence bu daha önemli.

* Sayın Bülent Arınç, sizin devletiniz her tecavüzcüyü ve kadın katillerini akladığında benim yüzüm kızarıyor onu ne yapsak.

* Kadın'a vajina dediği için kızan; ama mesir macunu dağıtırken 'al bu mesir macunu senin ihtiyacın var.' diyen Bülent Arınç mı edepli?

* Mesela bende Bülent Arınç'tan utanıyorum. Onu ne yapacağız?

* Devlet benim organım üstünden siyaset yapıyorsa, ben de zarif bir hanım olarak sabaha kadar organımdan bahsederim.

(bianet, t24)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…