Suriye’de Alevi azınlığa yönelik en kanlı saldırı: en az 130 ölü!

12 Aralık 2012
Suriye’de Alevi azınlığa yönelik en kanlı saldırı: en az 130 ölü!

Hama'nın güneyindeki Akreb beldesinde dün akşam meydana gelen patlamada ölü ve yaralı sayısının 200''ü geçtiği bildirildi.

Fransız haber ajansının haberine göre ise şiddetli patlamaların meydana geldiği çoğunluğu Alevilerin oluşturduğu Akreb beldesinde ölü ve yaralı sayısı 125'i geçti.

Reuters, ölü ve yaralı sayısının 200 olduğunu duyururken Akreb'teki Ekrad İbrahim mahallesinde meydana gelen patlamanın etkisiyle bazı evlerin yerle bir olduğu bildirildi

Suriye İnsan Hakları Örgütü Mirsad Müdürü Rami Abdurrahman, Akreb'teki saldırıya ilişkin olarak yaptığı açıklamada "Saldırının arkasında muhalif savaşçıların durduğunu henüz tespit etmek mümkün olmadı. Fakat eğer muhalifler yapmışsa, bu muhaliflerin şu ana kadarki en sert misilleme saldırısı olmuş olacak" dedi.

Abdurrahman açıklamasının devamında, Akreb'e çıkan askeri kontrol noktasının geçen hafta Özgür Suriye Ordusu militanları tarafından ele geçirildiğini söyledi.

Öte yandan muhaliflerin örgütü Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) ise, katliamın Beşar Esad yönetimine bağlı güçler tarafından gerçekleştirdiğini iddia etti. SRGC'den yapılan açıklamada, "6 bin nüfuslu köyde 2000 kadar Nusayri'nin yaşadığı, yönetime bağlı birlikler ve Şebbiha milislerinin baskınında sığınaklarda bulunan çoğunluğu Nusayrilerden oluşan 130 kişinin infaz edildiği" ifadesine yer verildi.

Saldırı, Suriye'de 1 yılı aşkın süredir devam eden çatışmalarda Alevi azınlığa yönelik en kanlı saldırı olarak kayıtlara geçti.

Katar'da yayımlanan el-Şark gazetesi de konuyla ilgili haberinde Kasım ayının ilk haftasında Hama'daki bir intihar bombacısının düzenlediği saldırıda 50 Suriye askerinin öldüğünü hatırlattı.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…