Almanya'da Merkel'e karşı Steinbrück!

10 Aralık 2012
Almanya'da Merkel'e karşı Steinbrück!

Peer Steinbrück Sosyal Demokrat Parti'nin olağanüstü kongresinde oyların yüzde 93'ünü alarak partinin resmen başbakan adayı oldu. Steinbrück beklendiği gibi Yeşiller partisiyle bir seçim ittifakı kuracaklarını ancak Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Birlik partileriyle (CDU/CSU) bir büyük koalisyona sıcak bakmadığını ifade etti.

Sosyal Demokrat Parti'nin Hannover kentindeki olağanüstü kongresine yaklaşık 600 delege katıldı. Kongrede 104 dakikalık bir konuşma yapan Steinbrück oyların yüzde 93'ünden fazlasını alarak önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerde Başbakan Angela Merkel'in en büyük rakibi oldu.

KongredeNiedersachsen/ Der designierte SPD-Kanzlerkandidat Peer Steinbrueck spricht am Sonntag (09.12.12) in Hannover beim ausserordentlichen SPD-Bundesparteitag. Die SPD will auf dem Sonderparteitag ihren Kanzlerkandidaten fuer die Bundestagswahl im Herbst 2013 waehlen. (zu dapd-Text) yaptığı konuşmada hükümete yüklenen Steinbrück, Angela Merkel'in Almanya'nın Avrupa içinde tecrit edilmesine neden olduğunu belirtti. Sık sık sosyal adalet temasını öne çıkartan başbakan adayı Almanya'da milyonlarca insanın kendini bağımlı ve çaresiz hissettiğini kaydederek "Yeniden sosyal demokrat bir başbakan getirmeyi bu ülkeye borçluyuz" dedi.

Sosyal devlet vurgusu
Steinbrück seçim kampanyası boyunca bir yönetim değişikliği için çaba göstereceğini belirtti. SPD'nin halka net programatik alternatiflerle gideceğini belirten Steinbrück herkesi kapsayan asgari ücret, bağlayıcı kadın kotası, daha iyi bir eğitim, yoksulluk düzeyine bağlı emeklilik maaşı ve ödenebilir kiralık evler gibi seçenekler sunacaklarını ifade etti. Steinbrück beklendiği gibi Yeşiller partisiyle bir seçim ittifakı kuracaklarını ancak Merkel liderliğindeki Hrıstiyan Birlik partileriyle (CDU/CSU) bir büyük koalisyona sıcak bakmadığını ifade etti.

Konuşmasında Alman politikasının tutum ve değerler bakımından net olması gerektiğini belirten Steinbrück refah devletinin Alman sosyal demokrasisinin en büyük projesi olduğunu ve bunun bir lüks olmadığını kaydetti.

Uzmanlar genellikle soğuk bir görünüm çizen Steinbrück'ün insanî bir sıcaklık sergilediğini kaydediyor. Peer Steinbrück'ün başbakan adaylığı ilk kez dile getirildiğinde, milletvekilliğinin yanı sıra verdiği konferanslardan elde ettiği yan gelirler Alman kamuoyunda tartışma konusu olmuştu.
Deutsche Welle Türkçe

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…