Mısır: Cumhurbaşkanlığının önüne barikatlar dikildi

7 Aralık 2012
Mısır: Cumhurbaşkanlığının önüne barikatlar dikildi

Mısır ordusu Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki göstericileri ve medya ekiplerini uzaklaştırdı ve bölgeyi barikatlarla çevreledi. Alanın boşaltılması için yerel saatle 15.00'e kadar süre verilmişti. Çoğu gösterici ayrıldı ama hala bekleyen bazı muhalifler olduğu bildiriliyor.

Dün gece boyunca anayasa taslağını protesto eden gruplarla Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin destekçileri arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda 5 kişi ölmüş, 644 kişi yaralanmıştı.
Bu arada en önemli dini kurumu cumhurbaşkanına, kendisine geniş yetkiler veren kararnamesini askıya alma çağrısı yaptı.

El Ezher Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada cumhurbaşkanı muhalifleriyle koşulsuz diyalog başlatmaya da çağırıldı.

BBC'nin Kahire'deki muhabiri Jon Leyne Sünni İslam'ın en itibarlı kurumlarından birinden gelen bu çağrının Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi üzerindeki baskıyı iyice artırdığını söylüyor.
Bununla beraber muhabirimiz, Cumhurbaşkanı Mursi ile karşıtları arasında bir uzlaşma bulunabileceğinin kuşkulu olduğuna da dikkat çekiyor.

Mursi konuşacak
Cumhurbaşkanı Mursi 22 Kasım'da yayınladığı bir kararname ile kendisine geniş yetkiler tanımış ve kararlarını yargı denetiminden muaf kılmıştı.
Mısır'da Haziran ayında yapılan ilk serbest cumhurbaşkanlığı seçimlerini az farkla kazanan Mursi yeni anayasa onaylandığı zaman kendisine tanımış olduğu olağanüstü yetkilerden vazgeçeceğini söylüyor.

Fakat anayasa taslağı konusu da tartışmalı.
Muhalifler taslağın parlamentodan doğru dürüst tartışılmadan geçirildiğini, anayasada siyasi görüş, inanç özgürlüğü ve kadın haklarının yeterince güvence altına alınmadığını savunuyorlar.
Hükümet ise kitlesel gösteriler ve büyük tepkilere rağmen anayasa taslağının bu ay referanduma sunulacağında ısrar ediyor.

Muhalefet sadece sokakla da sınırlı değil. Dün Mursi'nin 4 danışmanı protesto mahiyetinde istifalarını verdi. Geçen hafta başka danışmanların istifa haberleri gelmişti.

En kuvvetli tepki gösteren kesim ise yüksek yargı ve yargıçlar oldu. Temyiz mahkemeleri geçen hafta süresiz olarak kendilerini kapattıklarını açıkladılar.

Dün gece yaşanan şiddetli çatışmalar ardından bu sabah Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önünde tanklar ve askerlerin konuşlandığı görülmüştü.

Mübarek taktiklerini anımsattı

Cumhuriyet Muhafızları'nın komutanı askeri güçlerin oraya Mursi karşıtları ve yandaşlarını ayırmak için gönderildiğini söylemişti.

Cumhurbaşkanı ile askeri komutanlar arasında yapılan bir toplantıdan sonra Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önünün boşaltılması kararı alındı ve bölgede protesto yapmanın yasaklandığı açıklandı.

Fakat Cumhuriyet Muhafızları'nın komutanı General Muhammed Zeki güvenlik güçlerinin gösterileri bastırmanın bir aracı olmayacaklarını kaydederek, "Mısırlılara karşı zor kullanılmayacak" dedi.

Muhabirimiz dün gece Mursi karşıtları ve yandaşları arasında yaşanan şiddetli çatışmaların muhtemelen Mısır'da yaşanan siyasi krizde şu ana kadar meydana gelen en tehlikeli gelişme olduğuna işaret ediyor.

Muhalefetin Mursi'nin mensubu olduğu Müslüman Kardeşler hareketi tarafından örgütlendiğini söyledikleri dün geceki şiddet, muhabirimize göre, Tahrir meydanındaki ilk gösterilere karşı eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in kullandığı taktikleri anımsatıyor.

Mısır'ın bir çok kentinde sokaklar hareketli ve İsmailiye ile Süveyş'de Müslüman Kardeşler bürolarının saldırıya uğradığı bildiriliyor.

BBC

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…