'İleri demokrasi' Katar'a da sıçradı: Katarlı şaire müebbet hapis!

29 Kasım 2012
'İleri demokrasi' Katar'a da sıçradı: Katarlı şaire müebbet hapis!

Recep Tayyip Erdğan bir mitingde okuduğu şiir nedeniyle 4 ay hapis yatmıştı. 10 yıldır  döne döne anlatıyor. Suudi Arabistan'la birlikte, Suriye'e özgürlük getirmek için yürüttükleri savaşta müttefik oldukları Katar'da bir şair, "tüm diktatör liderlere karşı hepimiz Tunus'uz" diye yazdığı için müebbet hapse mahkum edildi! Erdoğan aradaki farkı nasıl izah eder acaba?

El Alem televizyonunun haberine göre daha önce de yazdığı bir şiir sebebiyle tutuklanarak hapse atılan Katarlı Şair Muhammed Zeyb el-Acemi, yazdığı bir şiirle devlet adamlarına hakaret ettiği gerekçesiyle Katar Güvenlik Mahkemesi tarafından müebbet hapse mahkum edildi.

Muhammed ez-Zeyb, geçtiğimiz yılın kasım ayında da Katar yöneticilerini eleştiren bir şiirinden dolayı tutuklanmış ve Zeyb'in tutuklanması, uluslar arası çevrelerde ve Katar içinde tepki uyandırmıştı.

Muhammed Zeyb'in avukatı, müvekkili hakkında verilen müebbet hapis cezasının temyiz edilmesi için başvuruda bulunacaklarını açıklarken, Uluslar arası İnsan Hakları Gözlem örgütü, Zeyb hakkında verilen müebbet hapis cezasını kınayarak kararın geri alınması için Katar mahkemelerine çağrıda bulundu.

Katar Başsavcılığı, Muhammed Zeyb el-Acemi'nin 2010 yılında yazdığı ve Katar Emiri'ne hakaret eden şiirinden dolayı mahkum edildiğini açıklarken, Uluslar arası Af Örgütü insan hakları aktivistlerinden naklen Muhammed Zeyb'in 2011 yılında yazdığı Tunus devrimini öven ve "tüm diktatör liderlere karşı hepimiz Tunus'uz" şeklinde bir mısranın da yer aldığı "Yasemin Kasidesi" adlı şiiri sebebiyle mahkum edildiğini öne sürüyor. (ydh)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…