Merkür gezegeninde su bulundu!

29 Kasım 2012
Merkür gezegeninde su bulundu!

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Merkür'e gönderdiği Messenger uzay aracının, gezegenin kutbuplarında buz olduğuna dair yeni bir kanıtlar keşfettiğini bildirildi.

Mercury Prpgramının baş araştırmacısı Sean Solomon, Merkür'un kutuplarında sürekli gölgede kalan bölgelerde su buzu olduğuna dair yeni kanıtlar ortaya çıktığını söyledi. Merkür'ün dönme ekseninin neredeyse sıfır olduğundan, gezegenin bu bölgeleri güneş ışığını görmüyor.

Bilim adamları, onlarca yıl önce Merkür'ün kutuplarında buz olabileceğini öne sürmüştü. 2004 yılında fırlatılan ve Mart 2011'de Merkür'ün yörüngesine giren Messenger'in yeni bulgularının bunu kanıtlaması heyecan yaratı.

Nasa Announcement Mercury Live Video

Messenger,su buzunun bır indikatörü, ortalama hidrojen konsantrasyonlarını ölçmek için nötron spektroskopisi kullandı.

Buzun 0,46 metre ila 19,8 metre derinlikte olduğu sanılıyor. 

Radyo teleskoplarla 1991 yılında yapılan çalışmalarda Merkür'ün kutup bölgelerinde buz olduğu düşünülen parlak lekeler tespit edilmişti.

Güneş'e en yakın gezegen olan Merkür, Güneş Sistemi'ndeki 8 gezegenin en küçüğü. Dünya'nın üçte biri büyüklüğündeki Merkür'ün çapı, 4 bin 880 kilometre. Dünya'dan sonra Güneş Sistemi'ndeki ikinci en yoğun gezegeni olan Merkür'ün demir çekirdeği gezegenin kütlesinin yüzde 60'ından fazlasını oluşturuyor. Merkür'ün yüzeyinde sıcaklık, 425 ila eksi 180 derece arasında değişiyor.

Nasa News

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…