Karayılan: 'Gündemimizde silah bırakmak yok'

28 Kasım 2012
Karayılan: 'Gündemimizde silah bırakmak yok'

Karayılan, Başbakan Erdoğan'ın, 'Silah bırakılması halinde PKK'lıların başka ülkeye gidebileceği' açıklamasına verdiği yanıtta, "Ama Türkiye 'Silahları bırakalım, sorunu diyalog ile çözelim' derse, bizde 'hay hay' deriz ve böyle bir çözüme var olduğumuzu belirtiriz" dedi.

Murat Karayılan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'Silah bırakılması halinde PKK'lıların başka ülkeye gedebileceği' açıklamasına yanıt verdi. Gündemlerinde silah barakmanın bulunmadığını belirten Karayılan, tek bir biçimde silah bırakabileceklerini ifade etti. 

Karayılan, "Ama Türkiye 'Silahları bırakalım, sorunu diyalog ile çözelim' derse, bizde 'hay hay' deriz ve böyle bir çözüme var olduğumuzu belirtiriz" dedi.

Kürt sitelerinde yer alan habere göre, PKK yöneticisi Murat Karayılan PKK'nın kuruluş yıldönümü ile ilgili açıklama yaparken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 'PKK'lıların silah bırakmaları halinde başka ülkelere gidebilecekleri' yönündeki açıklamalarına yanıt verdi. Karayılan, silah bırakmanın gündemlerinde olmadığını, tam aksine gündemlerinde daha fazla silahlanmak olduğunu belirterek, "Bugün Ortadoğu çok karışık, biz niye silah bırakalım. Biz ne için silah aldık, bugün niye bırakalım. Bugün Suriye Kürtleri önceden yaşananları tahmin etmeyip, silahlanmayıp savunma gücünü kurmasaydı perişan olurlardı. Böyle bir durumda biz niye silah bırakalım" diye konuştu.

Silah bırakma şartlarını da açıklayan Murat Karayılan, "Bugün Türkiye dese ki, 'Bugüne kadar Kürtlere baskı yaptık, zulum yaptık. Gelin silahları barakalım sorunu diyalog ile çözelim' derse, biz de 'hay hay' deriz ve böyle bir çözüme var olduğumuzu belirtiriz" dedi. (Ferit ASLAN/DHA)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…