Barack Obama yeniden başkan

7 Kasım 2012
Barack Obama yeniden başkan

Obama, hırpalanmış bir ekonomi ve devletin 21. yuzyılda oynaması gereken rol üzerine yoğunlaşan ve oldukça sert ve uzun geçen bir kampanyanın ardindan Mitt Romney'i yenilgiye uğratarak yeniden başkan seçildi.

Bilindigi gibi Amerikan secimlerinde, secmen başkanı seçecek delegeleri seçiyor. ABD anayasına göre, her eyaletin nüfusları oranında delege kotası var. Seçimde 270 delegeye ulaşan seçimi kazanmış sayılıyor. Eyaletlerde de delege dağılımı bir kaç istisna hariç en fazla oyu alan adayın hanesine yazılıyor. Obama, şu satırların yazıldığı anda, 303 delege kazanmış durumda. Romney ise 203'te. Böylece Obama başkanlığı kesinleştirmis oldu.

Ancak bu secimlerin ilginc bir yanı var. Her iki adayın oy orani %49, ve Obama, sayısal olarak ancak son anlarda "foto finiş"le Romney'den öne geçti. Haritaya bakıldığında da genellikle kırmızıların (Cumhuriyetçiler) mavilerden (Demokratlar) daha fazla eyalet kazandığı görüldü. Ancak Romney seçici delege sayısında gerekli sayıya ulaşamadı. Bu durum, 2000 seçimlerinde Demokrat aday Al Gore'un başına gelenleri anımsattı. Bir saat öncesine kadar Tv.lerde bu yönde yorumlar yapıldı. 2000 seçimlerinde Al Gore, oyların %48,4'ünü almış; ancak seçici kurulda kazandığı delege sayısı 266'da kaldığı için %47,9 oy oranına karşın 271 delege kazanan George W. Bush, Başkan seçilmişti.

Bu nedenle olsa gerek, son ana kadar oy oranı olarak önde görünen Romney'in sonucu kabul etmeye hazır olmadığı söylendi. ANcak gece saat bir de (TS 08.00) yaptığı konuşmada yenilgiyi kabul etti ve Obama'yı kutladı. Sonuçta Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'nin bin 118 sözcükten oluşan "zafer konuşma"sı cebinde kaldı.

"Obama'nın zaferi, partilerine sadık Demokratlar (özellikle de siyahlar ve Latin kökenliler) sayesinde gerçekleşmiş gibi. İkinci dönemde başa çıkılması gereken daha fazla sorun olacak demek.

Obama'ya zaferi getiren ise, kilit eyaletlerden Iowa, Pennsylvania, Michigan, Minnesota ve Wisconsin gibi ''partilerin kalesi'' olarak görülmeyen eyaletleri kazanması oldu.
Seçimler öncesinde kilit görülen Ohio'dan galibiyetle ayrılması da Obama'nın zaferini taçlandıran gelişme oldu.
Romney ise, 2008'de Obama'nın birinci olduğu Kuzey Carolina ve İndiana eyaletlerinde zafer elde ederken, desteği büyük ölçüde ''Cumhuriyetçilerin kalesi'' olarak bilinen eyaletlerden geldi.

Bu arada yapılan kismi seçimlerde Demokratlar, 52 senatör ve 153 Temsiciler Meclisi üyesi kazanırken, Cumhuriyetçiler 44 senatör ve 209 Meclis üyesi kazandılar. Bu durumda Demokratlar, senatoda kontrolü, sayılarını bir artırarak korudular.

ABD'de seçimler vesilesiyle bazı eyaletler belli başka konuları da referanduma sundu. Bununla Maryland eşcinsel evliliğini; Colorado da esrar kullanımını yasallaştırdı.


 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…