CHP'li Şeker ve Tanal: ‘IŞİD 7 araçla Türkiye’den Kobani’ye girdi’

26 Haziran 2015
CHP'li Şeker ve Tanal: ‘IŞİD 7 araçla Türkiye’den Kobani’ye girdi’

YENİ ŞAFAK, BU KATLİAMI MI KASTETMİŞTİ? --Katliam görüntüleri var / Kobane'ye haince saldırı ve katliam, yine iktidar partisini, Kaçaksaray mukimini işaret ediyor.. --- CHP’li Mehmet Şeker ve Mahmut Tanal’dan çarpıcı açıklamalar. Kobane'den katliam haberleri geliyor.. Doğrulanmamakla birlikte, bizzat Kobane'de telefonla görüştüğümüz insanlar katliamda ölenlerin en az 200 kişi olduğunu ve 500 cıvarında da yaralı olduğunu söylüyorlar..

Fotoğraflar görüştüğümüz insanların aktardıklarından bazıları.. Sosyal medyada da paylaşılıyor.. 

Öte yandan Siyasi Haber sitesinin aktardığına göre, geçtiğimiz aylarda Kobani’ye giden CHP heyetindeki milletvekilleri Şeker ve Tanal, IŞİD’in Türkiye’den geçerek Kobani’ye saldırdıklarını söyledi. Şeker ölü sayısının 100’ün üzerinde olduğunu söylerken Tanal, sınırdaki kamera kayıtlarını paylaşması için hükümete çağrı yaptı ve TSK’nin PYD’ye yardım etmesi gerektiğini belirtti.

Şekerin söyledikleri haber kaynağımızla tutarlı.. Ayrıca Anadolu Ajansı'nın katliam girişiminden haberdar olduğu yolundaki kuşkular da gerçeklik kazanıyor.. CHP'li vekillerin İşid militanlarının Türkiye'den gittiği iddiası ise, daha önce IŞİD militanlarının Türk askeri kıyafetiyle saldırdıklarına dair haberleri doğruluyor.. Kobane'ye haince saldırı yine iktidar partisini, Kaçaksaray mukimini işaret ediyor..

ERDOĞANCI medyanın ana merkezlerinden biri, Yeni Şafak Gazetesi tam 10 gün önce, 16 Haziran'da 'Savaş büyüyecek' manşetini atmıştı.. Türkmen Birliği Komutanı Ömer Dede'ye, ''PYD’nin Tel Abyad'da hükümet kurmaya kalkışması durumunda savaşın giderek büyüyeceğini'' söyletti ..

KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara’nın yayınına katılan CHP Gaziantep milletvekili Mehmet Şeker ve CHP İstanbul milletvekili Mahmut Tanal çok çarpıcı açıklamalar yaptı.

“Gece IŞİD militanları 7 araçla Türkiye’den Kobani’ye girdi”

Gece saatlerinde yedi araçla IŞİD militanlarının sınır kapısından Kobani’ye geçtikleri bilgisini aldığını söyleyen Şeker, “Bu sadece bomba patlaması değil, kafası kesilen kadın ve çocuklar var evlerde. Aldığım bilgiye göre ölü sayısı 100’ün üzerinde.” şeklinde konuştu. Şeker açıklamalarına şöyle devam etti:

“Bu öldürülen insanlar Mürşitpınar Sınır Kapısı’ndan Kobani’nin son mahallesi olan yerde öldürüldü. Yani IŞİD militanları eğer Kobani’nin güneyinden geliyor olsalardı YPG militanları ile karşılaşırlardı. Oradan gelmedikleri kesin, bizim sınıra çok yakın yerde eylem yaptıkları için bizim sınırımızdan geçme ihtimalleri vardır. Umarım Türkiye böyle birşey yapmamıştır. Devletin bu işi çok iyi organize edip araştırması lazım. IŞİD militanlarının sınırımızdan yedi araçla gece geçtiği şeklindeki iddia doğru ise Türkiye çok ciddi sıkıntı yaşar. Bizim ülkemizden bir başka ülkenin sınırları içine girip insanları katleden kişileri korumamız, kollamamız, onların yanında olmamız Türkiye için utanç verici olur. Umarım doğru değildir, bu Türkiye’nin de karışması için sebeptir.”

“Türkiye’de IŞİD militanları var”

CHP’li Şeker Türkiye’de çok sayıda IŞİD militanının olduğunu da sözlerine ekledi ve şu açıklamaları yaptı: “Gerek Gaziantep gerek Şanlıurfa ve gerekse Hatay’da zaten yeterince IŞİD militanı var. Bunlar bu bölgede organize oluyorlar. Türkiye’nin değişik yerlerinden insanlar buralara gelip Suriye’ye geçiriliyorlar. Sınırımız kevgire dönmüş durumda. Herkes istediği gibi sınırdan karşıya geçebiliyor. Daha yeni bir hafta önce Medine’den tarifeli THY uçağı ile çocukları ile beraber gelen üç kadının Suriye’ye geçtiğini bana Londra’dan arayan bir avukat söyledi.”

Fotograf, ajansi hawal muhabiri Rebaz Zebari'dan

“Gece büyük katliam yapılacak”

Mahmut Tanal ise yaptığı açıklamada, gece saatlerinde daha büyük bir katliamın yapılacağı söylentilerinin dolaştığını ifade etti. Tanal, “Gece karanlıkta olayların daha vahim boyuta taşınacağı şeklinde söylentiler var.” dedi.

“Türk Silahlı Kuvvetleri doğrudan PYD’ye yardım etmeli”

Tanal ayrıca, Türkiye’nin doğrudan PYD’ye askeri destek vermesi gerektiğini söyledi. Tanal bu görüşünün parti ile alakası olmadığının altını çizdi ve şunları söyledi:

“İnsanlık artık bu şekilde ayaklar altına alınıyorsa, katliam yapılıyorsa BM sözleşmesi çerçevesinde askeri yardım olması gerektiğini düşünüyorum. Bir yerde kadınların, çocukların kafası kesiliyorsa burada insanlık adına devletlerin ayağa kalkması lazım. Şimdi sınav verme zamanıdır. Devlet olarak bize düşen, askeri yardımı örgütler aracılığı iledeğil bizzat devlet eliyle yapmak.”

 “Şaibeden kurtulmak için görüntüleri paylaşın”

CHP’li Tanal IŞİD militanlarının Türkiye üzerinden bölgeye geçiş yaptıkları iddiaları ile ilgili hükümete seslendi: “Türkiye’nin bu şaibe altından kurtulması için kamera ve güvenlik kayıtlarını kamuoyuna açıklaması lazım. Eğer güvenlik kayıtlarını açıklamazsa bu şaibeden Türkiye’nin kurtulması çok zor olur. Eğer geçiş olmuşsa Türkiye uluslararası arenada hesabı çok zor verilebilecek olan vebalin altına düşer. Bir an önce gecikmeden şaibeden kurtulması için bölgede bulunan tüm güvenlik kayıtlarını açıklaması lazım.”

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…