Dünyayı şaşırtan adam

23 Ekim 2012
Dünyayı şaşırtan adam

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'nın, tek mal varlığı olarak 1987 model "kaplumbağa'' olarak bilinen Volkswagen aracı beyan etmesi bütün dünyayı şaşırttı. Mujica'nın tek geliri de 9 bin 700 Euro'luk devlet başkanlığı maaşı. Ancak, maaşının yüzde 70'ini sosyal konut inşası için geri gönderiyor, %20'sini ise partisine bağışlıyor! 

Latin Amerika'nın en mütevazı liderlerinden Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, tek mal varlığı olarak 1987 model "kaplumbağa'' olarak bilinen Volkswagen aracı beyan etti. Yerel basındaki haberlere göre, eski bir gerilla olan Mujica'nın resmi gazetede yayımlanan mal beyanında sadece bin 500 Euro değerindeki araç bulunuyor. "Pepe'' diye anılan Mujica ayrıca tek geliri olarak 9 bin 700 Euro'luk devlet başkanlığı maaşını bildirdi. Mujica, maaşının yüzde 70'ini sosyal konut inşası için geri gönderiyor; %20'sini ise partisine bağışlıyor. Latin Amerika'da Şili'nin işadamı olan Devlet Başkanı Sebastian Pinera'nın mal varlığının 2,2 milyar dolar olduğuna, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner 2008'de 12 milyon dolar mal beyanında bulunduğuna dikkat çekildi. Diktatörlük dönemini (1973-1985) hapiste geçiren ve korumasız gezen Mujica, eski bir gerilla ve senatör olan karısı Lucia Topolansky'nin adını taşıyan "çakra''sında yaşıyor. (Haberturk)

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, hükümet eliyle esrar satışını mümkün kılan bir yasa tasarısıyla gündeme gelmişti. Devletin, insanların ulaşabileceği bir fiyatla esrar satacağını belirten Urguay Devlet Başkanı, amacın esrar satışını suç çetelerinin elinden almak olduğunu belirtmişti. Bunu bir sosyal politika olarak gündeme getiren Mujica, bağımlılığın psikolojik bir problem olduğunu ancak esrar kaçakçılığının polisin kazanamayacağı bir mücadele olduğunu savundu.

Devlet başkanının tek  mal varlığı ‘vosvos’u

Gerilla savaşçlığından devlet başkanlığına

José Alberto Mujica Cordano (d. 20 Mayıs 1935, Montevideo, Uruguay),  2009 Başkanlık Seçimleri'nde başkanlığa seçildi.

1960'ların başlarında Küba Devrimi'nden ilham alan Tupamaros adlı gerilla örgütüne katıldı. 1972'de bir polisi öldürme iddiası ile tutuklandı. 1973'teki askeri darbeden sonra diğer Tupamaros üyesi mahkumlarla beraber bir askeri hapishaneye gönderildi. 15 yıl süren mahkumiyet hayatında işkencelere maruz kalmış ve tek kişilik hücrede tutulmuştu. 1985'te Uruguay'ın demokrasiye dönmesinden sonra diğer tüm siyasi mahkumlar için çıkarılan bir genel afla tekrar özgürlüğüne kavuştu. Hapishaneden çıktıktan sonra diğer Tupamaros üyeleriyle beraber Halk Girişimi Hareketi'ni (Movimiento de Participación Popular-MPP) kurdu. 1994'te yedek, 1999'da da asli senatör seçildi.

Mujica'nın karizmasının yardımıyla MPP popülaritesini ve oylarını artırarak 2004'te bulunduğu ittifakın en büyük partisi haline geldi. Aynı yıl başkanlığa seçilen Tabaré Vázquez'in en büyük destekçisi MPP'ydi. José Mujica, Vázquez tarafından hayvancılık, tarım ve balıkçılık bakanlığına atandı. 2008'deki kabine değişikliğine kadar bu makamını korudu, bakanlıktan ayrıldıktan sonra senatoya geri döndü.

Tabaré Vázquez'in 2009'da yapılacak başkanlık seçimleri için maliye bakanı Danilo Astori'yi desteklemesine rağmen aralık 2008'de yapılan önseçimlerde José Mujica Geniş Cephe'nin resmi başkan adayı ilan edildi. Seçim kampanyasında bir önceki seçimlerde Geniş Cephe'nin adayı olarak kazanmış devlet başkanı Tabaré Vázquez yönetiminin politikalarının devam ettirileceği ve derinleştirileceği yönünde oldu. "Dürüst Hükümet, Birinci Sınıf Ülke" sloganıyla muhafazakar rakibi eski devlet başkanı Luis Alberto Lacalle hakkındaki yolsuzluk dosyalarına gönderme yapıldı. Ekim 2009'da yapılan seçimlerin birinci turunda yüzde 48 oranında oy almasına karşın başkan seçilmesi için gerekli olan yüzde 50'ye ulaşamadı.29 Kasım 2009 pazar günü yapılan seçimlerin ikinci turunda yüzde 52 oranıyla, yüzde 45 oranında oy alan merkez sağdaki Milliyetçi Parti'nin adayı Lacalle'yi geçerek başkan seçildi. Görevine 1 Mart 2010'da başladı.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…