İsviçre’den TC devletini utandıracak Alevi kararı!

19 Ekim 2012
İsviçre’den TC devletini utandıracak Alevi kararı!

Temel coğrafyası olan Anadolu'da, Türkiye'de "Alevilik din mi, cemevi ibadethane mi, Alevilere zorunlu sünni eğitim verilmesi doğru mu" diye tartışılırken, Aleviliğin ne olduğunu Diyanet Başkanlığı-Başbakan-Meclis Başkanı karar vermeye kalkışırken İsviçre'de TC devletini yönetenleri utandıracak bir Alevi kararı alındı.

Türkiye'de Alevilerin haklarını kabul etsek mi diye açılımlar, çalıştaylar yapılıp, Aleviliğe tanım getirmeye, şekil verilmeye çalışılırken İsviçre Aleviliği "dini cemaat" olarak tanıma kararı aldı.

İsviçre'de Türklerin en yoğun olarak yaşadığı Basel kantonunda yerel parlamento iki Alevi derneğini "dini cemaat" olarak tanıma kararı aldı.

Tagesschau'nun haberinde, Basel Alevi Bektaşi Kültür Derneği ve Basel Alevi Kültür Merkezi'nin kantonun anayasasına göre tanınmak için gereken bütün koşulları sağladığı belirtildi.

Tanıma kararı 1'e karşı 68 oyla kabul edildi. Oylamada 13 vekil de çekimser kaldı. Kabul edilen başvuruya göre Aleviler, Sünni Müslümanlardan ayrı bir grup olarak tanındı. Kararda ayrıca her iki grup da İsviçre'de entegrasyona yaptıkları katkılardan dolayı takdir edildi.

Sünni Müslümanlar ile olan karışıklığı önlemek ve kendi kültürlerine sahip çıkmak için ayrı bir inanç grubu olarak tanınmalarının gereği üzerinde duran derneklerin başvurusu, 14 Ağustos'ta Kanton hükümetince benimsenmişti. Hükümetin teklif olarak parlamentoya sunduğu başvuru dün kabul edildi.

İSVİÇRE İÇİN DE BİR İLK
Aleviler İsviçre'de kanton düzeyinde tanınan Hıristiyan ve Yahudi olmayan ilk dini cemaat oldu.

Ancak Alevilerin tanınması Basel'de Selefilerin de benzer dernekler kurarak tanınma talebini öne sürebileceği gerekçesiyle bazı endişelere de neden oldu.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…