Rusya: Türkiye silah olmadığını kabul etti!

18 Ekim 2012
Rusya: Türkiye silah olmadığını kabul etti!

Başbakan Erdoğan'ın "harp malzemesi" dediği parçalara ilişkin Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Aleksandr Lukaşeviç'ten çok önemli bir açıklama geldi. Bu açıklama iki soruya yol açıyor, 1.CIA,  indirilen Suriye yolcu uçağındaki malzemenin niteliğine dair bilerek yalnış istihbarat mı verdi ? 2. Malzemeler, bile bile Türkiye havasahasının Suriye uçaklarına kapatılması için bir "bahane" olarak mı kullanıldı?

MOSKOVA- Moskov-Şam seferini yaparken Ankara'ya indirilen Suriye Hava Yollarına ait uçaktan çıkan parçalara ilişkin Rus yetkililerden AKP Hükümeti'nin bugüne kadarki iddialarını yalanlayacak açıklama geldi.

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Aleksandr Lukaşeviç, Türkiye makamlarının Moskova-Şam seferini yapan uçaktan alıkonan yükün kanunlara uygun olduğunu kabul ettiklerini ancak belgeleri konusunda sorular olduğunu ifade ettiklerini bildirdi.

Lukaşeviç, verdiği brifingde şöyle konuştu: "Türk tarafı prensip olarak alıkonan yükün geçerli hükümlere uygun olduğu konusunda şüphe sahibi değil, ancak taşınması ile ilgili bildirim düzeni konusunda bazı soruları var." Yani Türkiye taşımanın prosedüründen şikayetçi..

Moskova'dan Şam'a gitmekte olan Suriye yolcu uçağı Türkiye tarafından 10 ekim akşamı Ankara havaalanına iniş yapmak zorunda bırakılmıştı. Uçakta içinde çocuklar da olmak üzere 17'si Rus toplam 35 yolcu vardı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada uçağın sivil taşıma kurallarına aykırı bir şekilde askeri muhteviyatta yük taşıdığını söylerken, Rus yetkililer, uçakta hiç bir silahın olmadığını kaydetmişti.

ERDOĞAN: HARP MALZEMESİ
Başbakan Tayyip Erdoğan, hafta başında yaptığı açıklamada, uçaktakilerin "harp malzemesi" olduğunun kesinleştiğini belirterek, "Resimleriyle tüm malzeme elimizde" demişti. Sonraki bir açıklamasında ise şu ifadeleri kullanmıştı:"Bunu radar malzemesidir diye saptırmanın anlamı yok. Bu radar malzemesi de zaten harp malzemesi işlevini görmektedir. Şu anda bizim ilgili birimlerimiz bunlar üzerindeki çalışmalarını hala devam ettirmekte."

DAVUTOĞLU: TABLO AÇIK
Bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Makedonya Dışişleri Bakanı Nikola Poposki ile yaptığı görüşmenin ardından "Sivil uçaklarda askeri malzeme taşınamaz, ortada son derece açık bir tablo var" diye konuştu. Davutoğlu, "Bu mesele Türkiye ile Rusya arasında aşılamayacak bir durum değildir. Her türlü istişare kanalı açıktır" dedi.

Uzman görüşü/ Uçaktaki parçalar silah değil
Sakarya Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Radar Savunma Sistemleri Uzmanı Doç. Dr. Aşkın Demirkol, 14 Ekimde Adapazarı'nda gazetecilere, Suriye uçağında bulunan ve basına yansıyan parçalarla ilgili açıklamalarda bulunmuştu. Demirkol şöyle demişti: "Bunlar kesinlikle silah değildir. Bunlar o anlamda bir algılama sistemi, radar diyebileceğimiz bir sistemin aksamları. Bunlarla herhangi bir silah oluşturmak mümkün değil. Ya da farklı bir şey olabilir. Bu klasik anlamda radarlarda kullandığımız aksamlardır silah değildir."

Rusya'dan yapılan açıklamada ise, radar parçalarının olduğu doğrulanmış ancak bu parçalara ilişkin uluslararası yasalarla belirlenmiş bir yasak olmadığı kaydedilmişti.


ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…