Mahkemenin kararını Danıştay da onadı: Quasar gökdelenleri kaçak ve yasadışı

5 Mayıs 2015
Mahkemenin kararını Danıştay da onadı: Quasar gökdelenleri kaçak ve yasadışı

Danıştay, İstanbul 6. İdare Mahkemesi’nin, Mecidiyeköy’de yıkılan Likör Fabrikası yerine yapılan Quasar gökdelenleri projesi hakkında verdiği iptal kararını onadı.

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, bu kararla birlikte gökdelenlerin artık kaçak ve yasadışı olduğunu söyledi.

İnşaatı tam sürat devam eden gökdelenlerin akıbeti merak konusu.

Kamu yararına ve şehir planlama ilkelerine aykırı

quasar insaatİstanbul 6. İdare Mahkemesi, ‘kamu yararı ve şehir planlama ilkelerine aykırı’ olduğu gerekçesiyle 4 Aralık 2013’te projenin iptaline hükmetmişti.

Kararı işleme koyması beklenen Şişli Belediyesi inşaatın yeni imar planlarına göre devam ettiğini ve mühürlenmeyeceğini açıklamış, davacı Mimarlar Odası İstanbul Şubesi, Şişli Belediyesi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Danıştay hukuksuzluğu tescilledi

İleri Haber’den Rıfat Doğan’ın haberine göre iptal kararına itiraz eden TOKİ Emlak GYO ve Viatrans A.Ş Meydanbey Ortak Girişimi’nin başvuruda bulunduğu Danıştay 16’ncı Dairesi, oybirliğiyle idare mahkemesinin kararını onadı.

Danıştay’ın aldığı kararı İleri Haber’e değerlendiren Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhçu, “Yapılan bütün işlerin hukuksuz olduğu tescillendi. Bu karardan sonra bütün yapılar, uygulamalar ve inşai faaliyetler yasadışı hale gelmiştir” dedi.

Yargı kararını yerine getirilmesi için savcılara suç duyurusunda bulunacaklarını kaydeden Muhçu, “Dileriz ki bugüne kadar yargı kararlarını yerine getirmeyen idare bu tutumundan vazgeçer” diye konuştu.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…