Eşini bıçaklayan adama beş ay, bıçağı sadece eline alan kadına iki yıl hapis cezası!

19 Mart 2015
Eşini bıçaklayan adama beş ay, bıçağı sadece eline alan kadına iki yıl hapis cezası!

Mahkemeye göre kadının attığı yumrukla, adamın eşini bıçaklaması bir.. --İstanbul 35. Asliye Ceza Mahkemesi eşini bıçaklayan kocaya verdiği cezanın 3.5 katını bıçakla tehdit eden karısına verdi. Kadının attığı yumruk da bıçaklama ile aynı cezayı aldı. Karısını bacağından bıçaklayan kocaya 5 ay hapis veren mahkeme, bıçakla eşini tehdit eden kadına 1 yıl 8 ay verdi. Kadının attığı yumruk için de 5 ay hapse hükmedildi.

Dava dosyasına göre, aralarında anlaşmazlık olan çift ortak bir arkadaşlarının evinde buluştu. Tartışma sırasında erkek, eşinin kimlerle görüştüğünü öğrenmek istediğini söyleyerek telefonunu elinden almaya çalıştı. Buna tepki gösteren kadın ise kocasına, bir yumruk vurdu ve mutfaktan meyve bıçağını eline alarak bağırdı.

KOCASI KARISINI BIÇAKLA YARALADI

Ev sahibi kadını bir odaya kapatarak üzerine kilitledi. Kadının çıkmak için kapıyı tekmelemesi üzerine, "sakin olursa kapıyı açacağını" söyledi. Kadının söz vermesi üzerine kapı açıldı, ancak bu defa kocası meyve bıçağı ile karısını bacağından yaraladı.

SAVCIDAN BOMBA İDDİANAME

Olaydan sonra Savcı Fatih Karakuş, karı-koca hakkında iddianame düzenleyerek dava açtı. İddianamede kadın için "eşe karşı basit yaralama" ve "silahla tehdit"ten erkek hakkında ise sadece "eşe karşı basit yaralama" suçundan ceza verilmesini talep etti.

BIÇAKLA YARALAYAN KOCAYA 5 AY HAPİS

Önceki gün sonuçlanan davada Mahkeme, karısını bıçaklayan kocayı, "eşe karşı basit yaralama" suçundan 5 ay hapse mahkum etti.

KADINA 2 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme kadına ise kocasına attığı yumruk nedeniyle, "basit yaralama" suçundan 5 ay, bıçağı eline alarak salladığı için de "silahla tehdit" suçundan 1 yıl 8 ay olmak üzere toplam 2 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

HÜKMÜN AÇIKLAMASI GERİ BIRAKILDI

Mahkeme her iki sanığa verilen cezaları, "sabıkalarının bulunmaması, kişilikleri ve duruşmadaki tutum ve davranışlarına göre yeniden suç işlemeyeceği konusunda mahkemede kanaat getirdiklerinden" hükmün açıklanmasının geri bırakılması kapmasında erteledi.

KANUN NE DİYOR?

TCK'nın yaralama suçunu düzenleyen 86. maddesine göre kasten başkasını yaralayan kişiye 1-3 yıl arası hapis cezası veriliyor. Ancak yaralamanın, basit bir tıbbî müdahaleyle giderilebilecek ölçüde hafif olması hâlinde verilecek ceza 4 ay-1 yıl hapis cezası oluyor. Eşi yaralamada ceza yarı oranında artırılıyor.

Tehdit suçunda ise daha ağır cezalar öngörülüyor. Tehdit edene 6 aydan 2 yıla kadar hapis öngörülürken tehdidin; bıçak, tabanca gibi silahla, kişinin kendisini gizleyip, imzasız mektup veya özel işaretlerle, birden fazla kişi tarafından yapılması halinde 2-5 yıl arası hapis cezası veriliyor. (Kaynak: Milliyet)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…