Şam: Faruk Şara önerisi Ankara’nın paniğini gösteriyor

8 Ekim 2012
Şam: Faruk Şara önerisi Ankara’nın paniğini gösteriyor

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Faruk Şara'nın cumhurbaşkanlığını devralması önerisi, Şam'da alay konusu oldu.  Davutoğlu'nun Suriye krizinin çözümü için Yemen formülünü gündeme getirmesi,Suriyeli yetkililer tarafından "Ankara'nın içine düştüğü paniğin göstergesi" olarak değerlendirildi.

AFP'nin haberine göre Suriye Enformasyon Bakanı İmran el-Zobi, bugün yaptığı basın toplantısında"Davutoğlu'nun sözleri, Türkiye politikasındaki herkesin gördüğü panik havasının göstergesidir. Türkiye, Osmanlı İmparatorluğu olmadığı gibi Türkiye Dışişleri Bakanlığı da Şam, Mekke, Kahire ve Kudüs'e vali atayan bir kurum değildir" dedi.

Davutoğlu, dün yaptığı bir konuşmasında ''Faruk Şara gayet akıllı ve vicdanlı bir tutumla bu son olaylarda, katliamların içinde yer almadı. Ama sistemi herhalde Faruk Şara'dan daha iyi bilen yok. Muhalefet de bu ismi kabule yatkın.'' demişti.

Faruk Şara ismi, Suriye krizinin çözümü için girişimde bulunan Arap Birliği tarafından da gündeme getirilmişti. Bu girişim, muhaliflerin ve Suriye yönetimininkabul etmemesinden ötürü hayata geçirilememişti.

Davutoğlu'nun Faruk Şara çıkışını el-Arabiya televizyonunadeğerlendiren Ulusal Konsey Başkanı Abdulbasit Seyda, Davutoğlu'nun söz konusu girişimine ilişkin kararlarınıKonsey üyeleriyle yapacağı toplantı sonrasında alacaklarınısöyledi.

Ulusal Konsey üyesi Muhammed Sarmini ise "Şara'nın ismi daha önceden Arap Birliği tarafından gündeme getirilmişti. O zaman sonuç alınamamıştı. Bugün durum farklı. Öneriyi tüm detaylarıyla incelemek gerekiyor" dedi.

Ulusal Konsey eski Başkanı Burhan Galyun ise "Muhalefet, akan kanın durması için Faruk Şara'nın kuracağı geçiş hükümetine karşı çıkmamaktadır. Beşşar Esed, istifa ederse muhalefetin Şara'yı kabul edeceğinden eminim" şeklinde konuştu.

AA'ya konuşan Özgür Suriye Ordusu'nun Siyasi Danışmanı Bessam Dade "Davutoğlu'nun önerisi Beşar'dan kurtulmanın en iyi yolu, bu nedenle tüm muhalif kesimlerin bu öneriyi kabul edeceğini düşünüyorum." dedi.

Faruk Şara, 2006 yılında Cumhurbaşkanı yardımcısı seçilinceye kadar, 15 yıl süreyle dışişleri bakanlığı görevlerinde bulunmuştu. (ydh)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…