Kılıçdaroğlu: 'Patlama sabotaj, iktidar halkı kandırıyor'!

10 Eylül 2012
Kılıçdaroğlu: 'Patlama sabotaj, iktidar halkı kandırıyor'!

"Suriye'de bir uçağımız düştü, Suriye açıklama yaptıktan sonra öğrendik! Uludere'de 34 yurttaşımız öldürüldü, yabancı haber ajanslarından öğrendik!" AKP'yi kamuoyunu bilgilendirmemekle eleştiren Kılıçdaroğlu, Afyon'daki patlamada sabotaj iddiasını yineledi. Muhalefet partisinin lideri olarak bir çok kayanağa ulaşabildiğini ve ulaştığı tüm kaynakların patlamanın sabotajdan kaynaklandığını söyledi. Bu sözleriyle Ankara'da "güç" ilişkilerinin değişmekte olduğunun sinyalini de veriyor.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, 25 askerin yaşamını yitirdiği patlama ile ilgili AKP'ye ve iktidarına yüklendi.

‘BAŞBAKAN NİYE AÇIKLAMA YAPMIYOR?'
Patlamanın ardından yapılan açıklamaları hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Hepsi kaza olduğunu söyledi. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu kaza dedi, hatta takdir-i ilahi dedi. Başbakan birşey söyledi mi? Hayır çünkü onunda aklında kaza vardı. Sayın Genelkurmay Başkanı gitti, incelemeler yaptı. Ve dedi ki "Herşey ortada". Herşey ortada ise bu ülkenin insanları bilgi istiyor. Niye Başbakan doğru bilgiyi vermiyor. Televizyonlara çıkan tüm uzmanlar bunun kazadan çok sabotaj olduğunu söyledi. Başbakan ne dedi; Siz ocağınıza ihanet ediyorsunuz diyerek ağır bir dille eleştirdi" şeklinde konuştu.

‘SURİYE AÇIKLAYINCA ÖĞRENDİK'
Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Suriye'de bir uçağımız düştü. Niçin düştüğünü bilen var mı? Hafızalarınızı yoklayın. Suriye'de düşen uçağı ne zaman öğrendik. Suriye açıklama yaptıktan sonra!

‘ULUDERE'Yİ NE ZAMAN ÖĞRENDİK!'
Uludere, 34 yurttaşımız öldürüldü. İlk bilgileri nereden aldık biz. Yabancı haber ajanslarından. Herkesin bilgisi vardı ama kimse haber vermedi. Böyle bir ülkeye dünyada rastladınız mı hiç?

Biz hesap sormak istiyoruz. Bizi de suçlu durumuna düşürmeye çalışıyorlar. Senin demokrasi algın zayıfsa, yönetme algın zayıfsa böyle saldırırsın.

Uludere olayında ısrarla sorduk. İstihbarati kimden aldın? Bununla ilgili açıklama yaptılar mı? Hayır. Biz yüklendikten sonra Sayın İdris Naim Şahin, efendim bunlar terörist dedi. Peki bunlar teröristi de siz neden yasa çıkararak bunların ailelerine maaş bağladınız?

‘BANA HERYERDEN BİLGİ GELİYOR'
Yalandan güç olmaz. İktidar güç işidir. Sorunları önceden görüp yönetme işidir. Ben anamuhalefet lideriyim, bana her yerden bilgi geliyor. Bırakın bilgi gelmeyi, her yeri arayıp öğrenirim. Tüm bilgiler sabotaj diyor. El bombası yere düşecekmiş de patlayacakmış da bırakın bunları. Bana gelen bilgiler olayın sabotaj olduğunu söylüyor. Oran bile veriyorlar: Yüzed 99,5. Ben bu işin uzmanı değilim ama uzmanlar söylüyor.

Hükümetin vermediği bilgiyi, medya el yordamı ile arıyor. Medya kaza algısı üzerinden yola çıktı. Ve mühimmat deposunda acemi askerlerin ne işi vardı sorusunu sordu. Genelkurmay Başkanı, acemi askerler orada değildi dedi. O zaman acemi askerlerin olmadığı depoda patlamanın nedeni nedir? Rapor hazırlanacakmış, ama sizin "kaza" dediğiniz bir rapor gelirse kabul etmeyiz. Bir değil, iki patlama oldu. Bu patlamanın nedeni nedir? Mühimmat deposunda patlama olmaz. Her türlü önlemin alındığı yerlerdir oralar. Elektirik donanımı bile yoktur!

‘KANDIRIYORLAR'
Uludere'de halkı kaldırdı. Uçağımız düştü kandırdı. Bir kaygımızı, eleştirimizi dile getirdik. Bugüne kadar hiçbir uzman, kaza riski vardır demedi. Ama onlar yine kandırıyorlar.

Eğer çapsızlık tepeden başlarsa aşağıya kadar iner. Eğer kazaysa, o zaman daha vahim. Şehit olan erlerin tümünün hesabının verilmesi lazım. Dünyanın tüm örneklerinde istifa örnekleri vardır. İstifa eden var mı? Sorumluluk üstlenen var mı? Tıpkı hızlı tren olayında iki makinisti sorumlu tuttukları gibi. Orada da onlarca vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Onlar iki tana makinisti cezalandırarak sorumluluklarından sıyrılmışlardı. Devleti yönetmek bu değil. Ciddi iştir. Bilgi ile birikim ile yönetilir. Kızma ile bağırma ile devlet yönetilmez.

‘DAVA İLE FEZLEKE İLE Mİ KORKUTACAKSINIZ'
Söylediğimiz her sözün arkasındayız. Her söz ölçülmüş, biçilmiş, tartışılmış ondan sonra dillendirilmiştir. AKP hükümeti gibi boş konuşmayız. Dava açacaklarmış. Dava ile, fezleke ile mi korkutacaksınız. Biz buna boyun eğemeyiz, demokrasi savaşı veriyoruz. Bu ülkenin çocuklarının şunun bunun sözü ile hayatlarını kaybetmesin istiyoruz."

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…