Obama 4 puan öne geçti

10 Eylül 2012
Obama  4 puan öne geçti

ABD'de başkanlık seçimlerine dair yapılan son ankete göre, Başkan Barack Obama'ya destek oranı, rakibi Cumhuriyetçi Parti adayı Mitt Romney'nin 4 puan üzerinde çıktı.

Reuters/Ipsos tarafından yapılan ankete göre, son 4 gün içerisinde görüşlerine başvurulan bin 457 kişinin yüzde 47'si, 6 Kasım'da yapılacak seçimlerde Başkan Obama'ya oy vereceklerini belirtti.

Oylarını Cumhuriyetçi adayı Mitt Romney'ye vereceklerini söyleyenlerin oranı ise yüzde 43 oldu.

Önceki hafta yapılan Cumhuriyetçi Parti'nin ulusal kurultayının ardından da Romney, anketlerde Obama'yı yakalamayı başarmıştı.

Bu arada, Rommney, başkanlığa aday adayı olduğu andan itibaren eleştirdiği ve her defasında tamamen kaldıracağını söylediği Obama'nın sağlık reformuyle ilgili yeni şeyler söyledi.

Amerikan NBC televizyonunda yayınlanan ''Meet the Press'' programında, Cumhuriyetçilerin yoğun tepkisini çeken sağlık reformu yasasının bazı önemli bölümlerini beğendiğini belirterek, ''Sağlık reformunun tamamen ortadan kaldırmayacağım. Tabii ki içerisinde hoşuma giden bazı şeyler var, bunları koruyacağım'' dedi. Bunlardan birincisinin, önceden var olan sağlık sorunlarına rağmen kişilerin sigortadan yararlanabilmesi, ikincisinin de gençlerin istedikleri yaşa kadar, anne babalarının sağlık sigortalarından yararlanabilmelerine izin verilmesi olduğunu ifade eden Romney, ''Obamacare'i değiştireceğiz diyorum. Onu kendi planımla değiştireceğim. Ben Massachusetts eyaletinde valiyken, orada hazırladığımız plan da önceden varolan sağlık sorunları ve gençlerle ilgili konuları kapsıyordu'' diye konuştu.

Romney, bir önceki hafta yapılan Cumhuriyetçi Parti ulusal kurultayında, seçmenlere sunduğu 5 maddelik planda da sağlık reformunu kaldırma sözünü tekrarlamıştı.

Bu yüden Romney için sık sık "ortamına göre görüşlerini değiştirdiği" eleştirileri yapılıyor.

Böyle ObamaBöyle Obama Sevgisi Görülmedi Sevgisi Görülmedi

Seçim çalışmalarını sürdüren Başkan Obama, Pazar günü Fort Pierce, Florida'daki seçmenlerle buluştu.

Başkan Obama'yı Florida'da ziyaret ettiği Big Apple isimli pizza salonunda bir sürpriz bekliyordu.

Big Apple Pizza'nın 1.92 cm boyundaki Van Duzer isimli sahibi karşısında Obama'yı görmenin sevinci ile Başkanı kucaklayarak havaya kaldırdı. Bir devi andıran pizza salonu sahibi ve Başkanın bu görüntüsü seçim kampanyasının en komik fotoğraflarından birinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Başkan Obama ile Pizza salonu sahibi arasında ilginç bir dialogda yaşandı. Başkan Obama, göğüs presinde 160 kilo basan pizza salonu sahibine "Scott sen hayatımda gördüğüm en iri pizza salonu sahibisin" dedi. Obama Van Duzer'in kaslarını işaret ederek "Herkes senin silahlarına bakıyor. Eğer senin pizzandan yersem bende senin gibi gözükür müyüm?" diye sordu.

Van Duzer Başkanın bu sorusuna gülerek karşılık vererek kendisini kucakladı ve ortaya bu ilginç fotoğraf karesinin çıkmasına neden oldu. Başkan Obama, "Hala bu kasları nasıl yaptığını merak ediyorum, ama en azından biliyoruz ki kocaman kasların gibi kocaman bir kalbin de var" dedi.

Olay sonrası basın mensuplarına konuşan pizza salonu sahibi "Politikaya yakından ilgi duymaktayım. Başkanı karşımda görmenin heyecanı ile böyle birşey yaptım" dedi.

Bir basın mensubunu "gizli servisin tepkisinden korkmadınız mı?" diye sorması üzerine Van Duzer "Bana Başkanı başka bir yere götürmeye çalışmadığım sürece, kucaklamamda bir sakınca olmadığı söylendi" dedi.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…