'Suriye’deki iki isyancı tugayın komutası Türk subaylarda'

7 Eylül 2012
'Suriye’deki iki isyancı tugayın komutası Türk subaylarda'

İsrail istihbaratına yakın bir site olarak nitelenen Debka, Suriye'deki isyancılara ait iki tugayın komutasını Türk subayların üstlendiğini öne sürdü.

Debka internet sitesi, Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlib kentindeki "Kuzey Özgürlükçüler Tugayı" ile Halep'in kuzeyindeki el-Bab semtinde bulunan Tevhit Tugaylarının komutasının Gaziantep'teki Türk subayları tarafından üstlenildiğini iddia etti.

Türkiye'nin Suriye'ye artık fiilen dış müdahalede bulunduğu yorumunu yapan Debka, Batılı ve Arap askeri çevrelerin Türkiye'nin Suriyeli isyancılara verdiği komuta desteğini genişletmesini beklediklerini yazdı.

Türkiye'nin Suriye'deki silahlı gruplara doğrudan komuta etmesinin ardından İsrail ve Türk istihbarat servislerinin Türkiye'nin bu adımına cevap verme ihtimali olan Suriye ve Hizbullah askeri güçlerinin hareketliliğini yakından izlemeye başladığını ve İsrail'in Suriye ve Lübnan sınırındaki birliklerini alarm durumuna geçirdiğini öne sürdü.

 

Suriye'deki militanların iç savaşı Türkiye'ye sıçradı

Özgür Suriye Ordusu tarafından öldürülen el-Kaide lideri Ebu Muhammed eş-Şami'nin Türkiye sınırları içerisinde pusuya düşürüldüğü açıklandı.

Londra'da yayımlanan el-Kudsu'l Arabi gazetesi, Özgür Suriye Ordusu'nun Suriye'deki el-Kaide liderlerinden Ebu Muhammed eş-Şami'yi öldürdüğüne ilişkin haberinde Şami'nin Türkiye içerisinde pusuya düşürülüp kaçırıldıktan sonra bıçaklanarak öldürüldüğünü bildirdi.

Gazetenin haberine göre bir süre önce Ebu Muhammed Şami el-Absi'yle Özgür Suriye Ordusu birlikleri arasında yaşanan kriz, taraflar arasında varılan uzlaşıyla çözülmüştü.

Fakat Özgür Suriye Ordusu birlikleri, el-Absi'yi korumalarının olmadığı bir zamanda Türkiye sınırları içerisinde pusuya düşürerek kaçırdı, ardından da meçhul bir yere götürdü.

El-Absi'ye saldırı anının, çevredeki bazı kişiler tarafından görüntülendiğini ve olayı Kudsu'l- Arabi'ye açıklayan Yasir es-Seri'nin de aralarında bulunduğu bazı Suriyelilere gönderildiğini belirten gazete, "el-Absi'nin kaçırılmasından sonra es-Seri, Selefi cihatçılara yakınlığıyla bilinen Şeyh Ebu Basir et-Tartusi ve Ahrar eş-Şam Tugayı Emiri Şeyh Ebu Abdullah'la görüşerek el-Absi'nin kurtarılması ve akan kanın durdurulması için girişimde bulundu. Fakat es-Seri'nin girişimleri sonuçsuz kaldı. Pazartesi günü el-Absi'nin cesedine ulaşıldı" diye yazdı.

El-Kudsu'l- Arabi gazetesi aracılığıyla dünya müslümanlarına seslenen es-Seri "Suriye'deki savaşın sona ermesinden sonra Batılı ülkeler mücahitleri hedef alacaklar. Müslüman gençler, Suriye'ye cihada gitmesinler. Çünkü cihat, eğer bir ülkede yeterli düzeyde savaşçı yoksa farzdır. Fakat Suriye'de cihad edecek yeterli düzeyde savaşçı var" dedi. (ydh)


 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…