Yalancı yükseliş düşüş döneminde

3 Eylül 2012
Yalancı yükseliş düşüş döneminde

AKP hükümeti tarafından Türkiye halkına yutturulmaya çalışılan "Büyük ekonomi" düşüş dönemine girdi. Ekonominin geldiği durumu değerlendiren ekonomist Mustafa Sönmez, "büyüme"nin gerilediğini ifade ederek ihracatta yaşanan daralmanın da veriler ile oynanarak kamufle edildiğini söyledi.

AKP iktidarı yandaş medyasıyla birlikte Türkiye halklarına yutturmaya çalıştığı adaletsiz ve eşitsiz büyüme verilerini analiz eden ekonomist Mustafa Sönmez, ekonomideki mevcut durumu ve kısa vadede yaşanacaklara dair öngörülerini açıkladı. AKP hükümeti "her alanda zemin kaybediyor" diyen Sönmez, şu tespitlerde bulundu: "Dış politikada büyük bir fiyasko var. Muhalefete karşı izlediği şiddet yanlısı politikalarla bir yerlere varılamadığı görüldü. Kürt sorununda çuvallamış durumda, acilen Cemil Çiçek eliyle getirilen düzenlemeler göstermelik ve içi boş. Öğrencilere ‘bir parmak bal' niteliğindeki harçları kaldırma önleminin hiçbir derde dermanı yok. Çünkü öğrencinin yoksulluğu başka alanlarda diz boyu." Dış kaynaklara dayalı "büyüme"nin vites küçülttüğünü belirten Sönmez, "durgunluk" dönemindeyiz diyor. Sönmez, büyüme oranının yüzde 9-10'lardan yüzde 4'lere çekildiğine de dikkat çekerek, bunun anlamını ise "yeniden işsizlik ve durgunluk" şeklinde ifade etti.

Kamufule ediliyor

İşsizlik verileri ile oynanarak Türkiye'deki kötü ekonomi tablosunun kamufle edildiğini anımsattan Sönmez, şöyle devam etti: "İhracat verileri ile oynanarak gerçek daralma kamufle ediliyor. AB'de ekonomi daraldıkça Türkiye için kötü sonuçlar daha çok ortaya çıkacak, düşen ihracat, fabrikaların işçi çıkarması demek. AB'yi telafi edecek coğrafyalarda Türkiye'nin Suriye duruşunu onaylamayan bölgesel güçlerin borusu ötüyor. BDT coğrafyasında Rusya, Orta Doğu coğrafyasında İran ile Irak, en büyük ihraç pazarları ama Suriye'deki duruşu itibariyle Türkiye'yi köşeye sıkıştıracak bölgesel güçler aynı zamanda. Bunlara Çin'i de eklemek gerek."

İşsizlik yüksek

Yeni verilere göre, tarım alanı haricindeki çalışan sayısınn 19 milyona yaklaştığını; bunun yüzde 16'sına tekabül eden 3 milyon 160 bin kişinin kamu istihdamının oluşturduğuna vurgu yapan Sönmez, 2009 ortalarında bu sayının 2 milyon 974 bin olduğunu hatırlattı. Sönmez, iki yılda kamuda istihdamın sadece yüzde 6 artmış olmasını, ekonominin iyi yönde ilerlemediği üzerinden değerlendiriyor ve işsizliğin, "resmi" görünümün çok üzerinde olduğuna değiniyor.

Balon patlayabilir

Sönmez, "Dış borç yükü 320 milyar dolara ulaşan Türkiye kapitalizmi için en büyük risk, dış kaynak girişinin azalması ve kurun yukarı fırlaması. Sıcak para girişi, banka kredilerinde azalış, kurguyu bozabilir" dedi. Ekonominin, "inşaat furyası ile ayakta tutulmak istendiğini" belirten Sönmez, "Bu aslında balon yapıyor ve her an ciddi patlamalara sebep olabilir. Hanehalkının tüketici kredisi ve kredi kartı borçları 275 milyar TL ile ileri düzeyde ve borcu borçla kapatan çok aile var. Bu borçluluk hali, onları AKP rejiimine rehin hale getiriyor aynı zamanda. Bu rehinlik hali 320 milyar dolar dış borcun üçte ikisine sahip özel sektör için de geçerli" diyerek, bu kesimler için, "bir altüst oluş yaşanmasın diye, AKP'li düzenin duacısı gibiler" ifadelerini kullandı.

GAP bahane fon soyuluyor

İşsizlik Fonu'nda biriken paranın bir kısmının GAP'a aktarılmasını da değerlendiren Sönmez, Fon'un kasasında 50 milyar TL'nin üstünde para biriktiği halde, bundan 2,5 milyon işsizden yalnızca 20 bin dolayında işsizin maaş alabildiğini söyledi. Sönmez, AKP hükümetinin İşsizlik Fonu'nda birikenleri son 3 yıldır, GAP yatırımlarını bahane ederek bir kısmını merkezi bütçeye aktardığını kaydetti.

AKP öfke artırıyor

Sönmez, AKP'nin yürüttüğü kötü ekonominin toplumdaki öfkeyi de artırdığına dikkat çekti: "2.5 milyon işsizin yanında iş aramadığı için işsiz görünmeyen 2 milyon işsizle birlikte 4.5 milyon işsizin biriken öfkesi var. Evlere hapsedilen kadın nüfus ‘ev kadını' adı altında kodlanıyor ve sayıları 12 milyona yaklaşıyor. Eğitimde, kültürde yaşanan gericilik, muhafazakarlaşma; dinsel, cinsel etnik ayrımcılık birçok kesimi, artan geçim zorulkları ile birlikte daha çok muhalif kılıyor" "AKP rejiminin siyaseten, diplomasi olarak ve ekonomik yönden bir düşüş dönemine girdiğini" belirten Sönmez, son olarak "AKP rejimine pek mutlu ufuklar vaadetmiyor" diye konuştu.
Anf

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…