Burdur’da köylüler ormanları için ayaklandı

12 Eylül 2014
Burdur’da köylüler ormanları için ayaklandı

Burdur’un Çeltikçi İlçesi’ne bağlı Bağsaray Köyü’nde açılan mermer ocağı köylüleri ayaklandırdı. Bölgede eylem yapıp ocağa girmek isteyen köylülere jandarma engel oldu.

Bağsaray Köyü’nün Arlıtaş Mevkii’nde açılan özel sektöre ait mermer ocağına tepki gösteren köylüler, ocağın bulunduğu bölgede eylem yaptı. Köylülerin eylemi sırasında jandarma çevrede 'güvenlik' önlemi aldı.

 Ocağın, su kaynakları ile tarıma zarar vereceğini iddia eden köylüler, çok sayıda ağacın da ocak nedeniyle kesildiğini ileri sürdü. Ocağın önünde ‘Ardıç ormanına sahip çıkacağız’ pankartı açıp slogan atan köylüler mermer ocağına girmek istedi, ancak jandarma izin vermedi.

 Açılan ocaktan haberleri olmadığını belirten Muhtar Ali Darıcı ise “Birileri para kazanırken biz mağdur olmak istemiyoruz. Bizim bölgemizden çıksın, biz bunu istemiyoruz. Herkes kendi çöplüğünde ötsün. Burası bizim köyümüz. Çıkarırsak da biz kendimiz çıkarırız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

 Köylüler daha sonra Burdur merkezine gelerek, Cumhuriyet Meydanı’nda basına açıklama yaptı. Köylülerden bir grup Vali Hasan Kürklü’yü ziyaret etti. Vali Kürklü gruba aralarında kamu kurumlarından temsilciler ve köylülerin de bulunduğu bir heyetin, 12 Eylül Cuma günü alanda inceleme yapacağını belirtti.

 

kuzeyormanları.org

 

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…