'Batı, Suriye Ulusal Konseyi’nin üstünü çizmeye hazırlanıyor'

16 Ağustos 2012
'Batı, Suriye Ulusal Konseyi’nin üstünü çizmeye hazırlanıyor'

- Suriye Ulusal Konseyi adlı örgütün, ABD, İngiltere ve Fransa'nın desteğini kaybetmeye başlaması üzerine son nefesini vermekte olduğu öne sürüldü.

- Suriye güvenlik güçlerinin Halep'te düzenlediği operasyonda aralarında Tevhit adlı silahlı grubun bir liderinin de olduğu çok sayıda militanın öldüğü bildirildi.

**
Londra'da yayımlanan el-Kudsu'l- Arabi gazetesi, Batılı ülkelerin Suriye'deki gerçeği ve bu ülkedeki gelişmeleri doğru değerlendiremediğini belirterek ABD, İngiltere ve Fransa'nın bu sebeple Suriye Ulusal Konseyi adlı örgüte verdiği desteği çekmeye başladığını bildirdi.

Batılı ülkelerin Ulusal Konsey adlı muhalif örgütün yerine alternatifler aramaya başladığını belirten gazete, örgütün elindeki fırsatları kaçırdığını ve hiçbir ilerleme sağlayamadığını ifade etti.

Libya'daki Ulusla Geçiş Konseyi tecrübesinden hareketle Suriye Ulusal Konseyi adlı örgütün kurulmasına öncülük eden Batılı ülkelerin düzenlenen "Suriye'nin Dostları" toplantılarında bu örgütün resmen tanınmasına çalıştığını hatırlatan el-Kudsu'l Arabi, ancak örgüt içindeki iç çekişmeler ve örgütün diğer muhalif grupları kendi bünyesine katamaması gibi sebeplerle Batılı ülkelerin artık bu örgütten umudu kesmeye başladığını yazdı.

Suriyeli muhalifler İstanbul'da toplandı

El Kudsu'l Arabi gazetesi, Suriye içerisindeki muhaliflerin Ulusal Konsey adlı örgütü hiçbir şekilde kabul etmediğini ve Suriye halkının temsilcisi olarak görmediğini belirterek "Suriye içerisindeki muhalif grupların yaptığı açıklamalar bu gerçeği açıkça ortaya koyuyor. Bu açıklamalar, Ulusal Konseyi ve üyelerini ülke dışında olmalarından dolayı içerideki gerçeklere yabancı kalmakla ve siyasi tecrübesizlikle suçluyor" diye yazdı.

El Kudsu'l Arabi gazetesi, Ulusal Konsey adlı örgütün işlevsizliğini fark eden ve bu örgütten umudunu kaybeden Batılı ülkelerin Suriye içerisindeki silahlı gruplara verdikleri desteği arttırdığını yazdı.

 

Tevhit grubunun lideri öldürüldü
Suriye güvenlik güçlerinin Halep'te düzenlediği operasyonda aralarında Tevhit adlı silahlı grubun bir liderinin de olduğu çok sayıda militanın öldüğü bildirildi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Suriye güvenlik güçleriyle silahlı gruplar arasında Halep kentinin doğusundaki bir semtte yaşanan çatışmada Tevhit adlı silahlı grubun liderlerinden olduğu belirtilen Yusuf Accan el-Hadid ile birlikte çok sayıda terörist ölü olarak ele geçirildi.

Terörist grupların Halep'in Kürtlerin çoğunlukta olduğu el-Eşrefiye mahallesine düzenlediği saldırının ise mahalle halkının karşılık vermesi üzerine geri püskürtüldüğü bildirildi.

Seyfu'd- Devle mahallesinde yer yer yaşanan çatışmalardan dolayı kırılgan bir sükunetin bulunduğu belirtilirken semtin girişindeki Kale ez-Zabdiye bölgesinde silahlı gruplarla Suriye güvenlik güçleri arasında çatışmalar yaşandığı bildiriliyor.

(ydh)


ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…