PYD Suriye sınırını ihlal eden 12 Türk askerini tutukladı -- Suriye ordusu Halep'i geri alıyor

10 Ağustos 2012
PYD Suriye sınırını ihlal eden 12 Türk askerini tutukladı -- Suriye ordusu Halep'i geri alıyor

Suriye'deki Kürdistan Demokratik Birliği, Suriye sınırını ihlal eden 12 Türk askerini tutuklandığını açıkladı.

Suriye güvenlik güçlerinin Halep'teki terörist gruplara yönelik geniş çaplı operasyon başlatmasından sonra çok sayıda teröristin teslim olduğu haberleri geliyor. Öldürülen yabancı teröristler arasında çok sayıda Libyalı ve Türk bulunuyor

**

Kurdpress haber ajansının bildirdiğine göre Kürdistan Demokratik Birliği (PYD) üyesi Muhsin Sabah, sınırı yasadışı bir şekilde geçerek Suriye'ye giren 12 Türk askerinin yakalandığını belrtti.

Muhsin Sabah, "Dün bir grup Türk askeri Haseke sınırından Halep sınırına doğru hareket halindeydi. Bunlardan Suriye'ye giren 12'sini yakaladık, geri kalanlar Türkiye tarafına geri döndü" dedi.

Önceki gün de bazı haber siteleri Türk ordusuna ait bazı askeri araçların Suriye içine girdiklerini bildirmişti.

Öte yandan, Suriye devlet televizyonu, acil koduyla duyurduğu haberinde Suriye güvenlik güçlerinin girdiği Selahaddin semtinde çok sayıda teröristin silahlarını bırakarak teslim olduğunu bildirdi.

Yakın Doğu Haber (YDH)'e göre, Suriye güvenlik güçlerinin Halep'in Selahaddin semtindeki kontrolü tamamen ele geçirdiğini belirten el-İhbariye televizyonu semti terörist gruplardan temizlemeye başlayan Suriye ordusunun Selahaddin semtinin meydanına ulaştığını bildirdi.

Suriye devlet televizyonu, güvenlik güçlerinin temizlik operasyonu kapsamında çok sayıda terörist yakalandığını belirterek çok sayıda silaha da el konulduğunu bildirdi.

Suriye televizyonu ayrıca Selahaddin bölgesinde yaşanan çatışmalarda ağır kayıplar veren teröristlerin bozgun halinde kaçıştığını öne sürdü.

Öldürülen yabancı teröristler arasında çok sayıda Libyalı ve Türk'ün bulunduğu bildirildi.

Breakingnews ise, Suriye güvenlik güçlerinin yerel halkın ve aşiretlerin verdiği destekle ilerleyişini sürdürdüğünü ve Selahaddin semtindeki teröristlerin kaçtığını bildirdi.

Uzun bir süredir Selahaddin semtinde alan hakimiyeti kuran terörist grupların semtten çekildiğini belirten yerel kaynaklar, Suriye güvenlik güçlerinin bazı binalardaki keskin nişancılarla yer yer çatışmaya girdiğini ancak semtin birkaç gün sonra güvenli bölge ilan edileceğini belirtti.

Terörist grupların Babu’l Hadid semtindeki hakimiyetlerini koruduğu belirtilirken Ensar adlı selefi bir gruba mensup militanların bölge halkından çok sayıda kişiyi infaz ettiği bildirildi.

Ed-Dunya televizyonu, Babu’n- Nasr bölgesinin teröristlerden temizlendiğini bildirirken el-Arabiya televizyonu ise Suriye ordusunun operasyon Komutanı Assam Zuhreddin’in çatışmalarda öldürüldüğünü bildirdi.  


Suriyeli isyancılara Türkiye üzerinden füze desteği

Suriyeli isyancılara ait bir internet sitesi, Türkiye üzerinden kendilerine ulaştırılan SAM-7 füzesiyle poz veren militanların fotoğrafını yayımladı.Suriyeli isyancılara ait bir internet sitesi, Türkiye üzerinden kendilerine ulaştırılan SAM-7 füzesiyle poz veren militanların fotoğrafını yayımladı.

Yakın Doğu Habere göre, Suriye'den yayın yapan "Shamnews" adlı haber sitesinin bildirdiğine göre Tevhit Tugayı adlı selefi örgüt, kendisine ait internet sitesinde Halep'in Tel Rifat bölgesinde elinde SAM-7 füzesi taşıyan bir militanının fotoğrafını yayımlayarak ellerinde ağır silahlar olduğu mesajını verdi.

"Surface to Air Missile" (SAM) füzeleri, her türlü hava aracına karşı hareketli yahut sabit rampalardan fırlatılan etkili bir füze olarak nitelendirilirken SAM-7 füzelerinin bu türün tek bir kişi tarafından omuzdan atılabilen en hafif modeli olduğu ifade ediliyor.

1960 ve 1970'li yıllarda Sovyetler Birliği tarafından üretildiği belirtilen SAM-7 füzelerinin ihraç edilmek üzere hala Rus silah firmaları tarafından üretildiği bildiriliyor.

Isıya duyarlı 144 santim uzunluğundaki bu füzelerin karaborsadan temin edilerek Türkiye üzerinden isyancılara verildiği bildiriliyor.

Suriye'de yayımlanan el-Vatan gazetesi de geçtiğimiz günlerde Suriye'deki teröristlerin Türkiye'den gelişmiş füzeler ve zırhlı araçlara karşı kullanılan roketler aldığını öne sürmüştü. (YDH)ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…