Suryani aydınlardan Suriye açıklaması: 'Dış müdahaleyi reddediyoruz'

31 Temmuz 2012
Suryani aydınlardan Suriye açıklaması: 'Dış müdahaleyi reddediyoruz'

Süryani Asuri Keldani halkına mensup bir grup aydın, Suriye'deki gelişmeler konusunda bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada "İslamcı, El kaideci, Selefist, Müslüman Kardeşlerden oluşturulacak bir iktidar Suriyede halkımıza ve Ortadoğudaki tüm Hıristiyanlara bir felaket olacaktır. Özellikle Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin çabaları sonucu medya organlarını kullanarak yapılan tek taraflı dezenformasyon neticesinde dünya kamuoyunda radikal İslamcı ve gerici cepheyi demokrat gösteren propagandaya karşı sesimizi duyurmak istiyoruz." denildi.

Bir grup Süryani aydın, Suriye'deki gelişmeleri değerlendiren bir basın açıklaması yayınladı. "Halkımızın varlığını red eden hiçbir diktatörlüğü desteklememiz düşünülemez. Baas partisinin şovenist politikaları daha evvel Irakta olduğu gibi halkımızı en meşru haklarından mahrum etti" şeklinde başlayan açıklamanın devamında, İslamcı örgütler eliyle kurulacak bir iktidarın da Süryani halkı için büyük bir felaket anlamına geleceği vurgulandı. Açıklama şöyle devam etti:

"Ancak Suriyedeki Baas diktatörlüğüne karşı ilk başlarda demokratik olarak başlayan muhalefet zamanla büyük ölçüde dış destekle İslamcı bir eğilime dönüştü. Demokrasinin D sinin olmadığı Katar ve Suudi rejimleri ve halkımızın varlığını inkar eden Türkiye, silah ve maddi destek, dezenformasyon propaganda ile demokratik değil fakat İslami bir diktatörlük kurma peşindedirler. El Kaide, Selefist, Müslüman Kardeşler gibi çeşitli faşist, totaliter, gerici, dini hoşgörüden uzak görüşlerin hakimiyeti halkımızın ölümü demektir."

Ortadoğu'daki tüm Hıristiyanların felaketi olur
Süryani Asuri Keldani halkının birleşik ve bağımsız bir güç oluşturması gerektiğini savunan aydınlar, "İslamcı, El kaideci, Selefist, Müslüman Kardeşlerden oluşturulacak bir iktidar Suriye'de halkımıza ve Ortadoğu'daki tüm Hıristiyanlara bir felaket olacaktır. Halkımız, uzun ve trajik tarihinde Allahü ekber ve Muhammed Salavat nidaları ile defalarca katliamlara ve soykırımlara uğramıştır. En sonuncu ve büyük soykırım, 1915 Seyfo, hatırımızdadır" diye devam etti.

"Dış müdahaleyi reddediyoruz"
Açıklamada, bu nedenle bölgedeki bütün Hıristiyan halklarla daha geniş bir birlik kurularak yeni bir felakete engel olunması savunuldu. Basın açıklaması şöyle devam etti:

Ortadoğu'nun en eski ve Hristiyan bir halkı olarak bu tür endişe verici felaketleri daha önce de defalarca yaşamış olduğumuz için, İdlip, Homs ve Deyrizorda Allahü ekber ve cihada çağrı, kafirlere ölüm gibi sloganlar ile gelen felakete destek olmamız mümkün değildir.

Özellikle Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar gibi ülkelerin çabaları sonucu medya organlarını kullanarak yapılan tek taraflı dezenformasyon neticesinde dünya kamuoyunda radikal İslamcı ve gerici cepheyi demokrat gösteren propagandaya karşı sesimizi duyurmak istiyoruz.

Dışarıdan bölgeyi kana bulamak isteyen politikaları, silahlı işgal, tampon bölge ve benzeri girişimleri reddediyoruz.

Kardeş kanının akışını durdurmak ve bölgede korkunç bir savaşın yayılmasını önlemek için Annan planı çerçevesinde barışçı bir çözümü destekliyoruz.

Suriye'de demokratik, laik, çoğulcu, sivil ve halkımızın meşru haklarına saygılı bir yönetiminden yanayız.(soL-Haber)


ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…