Kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor..

8 Mart 2014
Kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor..

ÇOCUK GELİN SAYISI 3 YILDA 113 BİNE ULAŞTI! --Bugün Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadınlarda gelişen hak bilinci ve kanunlardaki iyileştirmelere rağmen, kadınlara yönelik şiddet, baskı ve tecavüzler dün olduğu gibi bugün de artarak devam ediyor. Din ve gelenekler kadın üstündeki baskının en yaygın araçları konumunda.

Nüfusu 7 milyarı aşan dünyada saniyede 4 çocuk dünyaya geliyor. Kız-oğlan doğum oranlarının birbirine yakın olması gerekirken, günümüzde her 100 kız çocuğuna karşılık 107 erkek çocuğu dünyaya geliyor. Bunun nedeni de birçok ülkede geleneklerin de etkisiyle kız çocuğu yerine erkek çocuk tercih ediliyor. Özellikle tek çocuk uygulamasının olduğu Çin ile evlilikte kızların başlık parası ve çeyiz parası (dot) ödemek zorunda olduğu Hindistan'da yasak olmasına rağmen cinsiyet ayrımcı kürtaj uygulamaları hakim.

SADECE AVRUPA'DA ONMİLYONLARCA KADIN ŞİDDET MAĞDURU
Birleşmiş Milletler (BM), Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) gibi birçok kuruluş da, dünya genelinde kadınlara uygulanan baskı, sindirme ve şiddet eylemlerinin yoğunluğuna dikkat çekiyorlar. Avrupa Birliği Temel Haklar Ajansı (FRA) tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir araştırma sonuçlarına göre, Avrupa'da fiziki, cinsel ve psikolojik şiddete maruz kalmış kadınların sayısının on milyonlarla ifade ediliyor.

DİN VE GELENEKLER BASKI ARACI OLARAK KULLANILIYOR
Özellikle dini değerler kadınlara erkeklerin istekleri uyarınca bir yaşam biçiminin dayatılması için kullanılıyor. Kadınların, İran, Pakistan, Sudan gibi Müslüman ülkelerin yanı sıra, Katolik inanışının geleneksel değerlerle birleştirildiği Güney Amerika ülkeleri ile Hindistan gibi Asya ülkelerinde yaşadığı zorluklar buna örnek olarak gösteriliyor.

Amnesty International'a göre, kadınlara yönelik şiddet dünya genelindeki en yoğun insan hakları ihlallerinin başında geliyor. Yine savaşların olduğu bölgelerde de cinsel şiddet savaşın bir parçası olarak kullanılıyor. Amnesty, kadınlara yönelik cinsel taciz ve tecavüzlerin ise tüm dünyada yaygın olduğuna dikkat çekerken, Hindistan'da geçtiğimiz yıl yaşanan toplu tecavüz olayını örnek gösteriyor.

GÜNDE 6 BİN KADIN SÜNNET EDİLİYOR
Kadınlara yönelik bir diğer insanlık dışı uygulama ise kadın sünneti. Dünya genelinde 120 ila 150 milyon arasında kadının mağdur olduğu sünnet uygulamasına her gün 6 bini aşkın yeni kurban ekleniyor. Kadın sünneti nedeniyle birçok genç kız düzelme şansı olmayan yaralanmalara maruz kalırken, ilerideki cinsel yaşamları da katlediliyor. Özellikle Afrika kıtasında görülen kadın sünnetinin Avrupa'da dahi illegal olarak devam edildiği biliniyor.

FUHUŞ MODERN DÜNYANIN YENİ SÖMÜRÜ ARACI
Fuhuş ise 21'inci yüzyılda kadınlara yönelik devam eden sömürü alanlarının en önemlilerinden biri olarak dikkat çekiyor. Sadece Avrupa'ya her yıl yarım milyonu aşkın kadın fuhuş sektöründe zorla çalıştırılmak için getiriliyor. AB'ye son 10 yıl içerisinde üye olan Doğu Avrupa ülkeleri ile Afrika ve Asya kıtasından Avrupa'ya çalışmak umuduyla gelen kadınlar, buradaki fuhuş şebekelerinin de hedefinde. 
Ekonomik sorunlar nedeniyle ülkelerini terkeden milyonlarca kadın ‘modern dünyanın' bu değişik sömürü aracı ile tanışmak zorunda kalıyor.

TÜRKİYE: AKP İKTİDARI DÖNEMİNDE KADIN
Türkiye'de son 2 yılda küçük yaştaki kız çocuklarına yönelik taciz, tecavüz, cinsel sömürü ile ilgili 90 bin 483 dava açıldı. Sığınma evlerine son 2 yılda 7 bin kadın başvurdu. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kayıp çocuk verilerine göre son 3 yılda 17 bin kız çocuğu için kayıp başvurusu yapılırken, kaybolan 900 kız çocuğu suça karışarak cezaevine gönderildi.

Çocuk gelin sayısı son 3 yılda 113 bine ulaştı
TÜİK verilerine göre, mahkemelere başvurularak evlendirilen çocuk gelin sayısı son 3 yılda 113 bine ulaştı. Devletin resmi rakamlarının dışında mahkeme kararı olmadan da bu rakamın çok üstünde küçük yaştaki kız çocukları ise imam nikahıyla evlendirildirildi. Polis Akademisi Başkanlığı Suç Araştırma Merkezi (SAMER) Uluslararası Risk Altında ve Koruması Gereken Çocuklar araştırmasında ise Türkiye'de evlenen her 3 kişiden birinin 18 yaş altı çocuk olduğu belirlendi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün kayıp çocuk verilerine göre de son 3 yılda 17 bin kız çocuğu kayboldu. Kaybolan kız çocukların çoğunun ise devlete bağlı kurumlardan kaçanlar oluşturuyor. Özellikle yetiştirme ve bakım evlerindeki kız çocuklarının kayıp sayısının yüksek olduğu dikkat çekiyor.

Evden veya kaldığı kurumdan kaçıp suça karışan 900 kız çocuğu ise şu an cezaevlerinde bulunduğu belirlendi. Türkiye'de son 2 yılda küçük yaştaki kız çocuklarına yönelik taciz, tecavüz, cinsel sömürü ile ilgili 90 bin 483 dava açıldı. Davalar, çocuk yaştaki kişiye cinsel saldırı, çocuğa cinsel istismar, reşit olmayan kişiyle ilişkiye girme, cinsel taciz olarak açıldı.

50 bin kadına koruma
Son 1 yılda hayati tehlike altında olup mahkemelere başvuran kadınlardan 50 bini hakkında koruma kararı çıkarıldı. Son 2 yılda 7 bin kadın sığınmaevlerine başvurdu. Ancak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'na bağlı 89, belediyelere bağlı 32 kadın sığınmaevi bulunurken bunların barınma kapasitesi ise 3200 kişi. 
Birçok kadın sığınmaevlerinde yer bulamadı. /ANF, Radikal

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…