Kürkçü: AKP, faşistlere vefa borcunu ödüyor!

12 Temmuz 2012
Kürkçü: AKP, faşistlere vefa borcunu ödüyor!

Ertuğrul Kürkçü, Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyesi 7 gencin öldürüldüğü "Bahçelievler Katliamı"ndan sanık olanların 3. Yargı Paketi kapsamında infazlarının durdurulmasına tepki gösterdi. Kürkçü, "AKP Hükümeti, devletin faşistlere vefa borcunu ödüyor" derken; hiçbir silahlı eylemde bulunmadıkları halde tutuklu Kürt milletvekillerinin serbest kalmadığına dikkat çekti.

ANF'ye konuşan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, 7 TİP'liyi katledenlerin 3. Yargı Paketi'nden yararlanmasıyla ilgili olarak, "Mevzuatın uygulanmasından dolayı ortaya çıkan duruma dair Şenal Sarıhan'ın yorumlarını okudum ve kendisine katılıyorum. Gerçekte çekilmesi gereken cezadan daha azını yatmış olarak bu indirimden yararlandılar. Hesaplamada kasıtlı olarak bir hata yapıldığını düşünüyorum. Mahkemenin bu infazı karara bağlarken hata yaptığını görüyorum" dedi.

‘KATLİAMCILAR AKP DÖNEMİNDE AVANTAJLI HALE GELDİ'
Kürkçü, 12 Eylül darbesinin ilk gününden beri devletin faşist çevreleri koruduğunu ve aynı politikayı şimdilerde de AKP Hükümeti'nin sürdürdüğünü vurguladı: "AKP Hükümeti, darbe dönemindeki katliamcıları, faşistleri korumayı sürdürüyor. 7 TİP'liyi öldürenleri de böylece korumuş oldu. Zaten faşistler genel olarak alelade suçlardan sorumlu tutularak yargılanıyorlardı. TMK dışında mütalaa edildiler, adli ceza davalarına ilişkin suçlarla itham edilerek en az dereceden hüküm giymişlerdi. Devrimcilere cezaların infazı artırılarak uygulanırken, kendileri daima avantajlı oldular."
Kürkçü, 7 TİP'liyi öldürenlerin serbest kalması için "rezaletin son perdesi" nitelemesinde bulunduğu açıklamasında, şunları ekledi: "Onların serbest kalmalarını gerektiren bir şey yok aslında. MHP mahkum edilmişti. Üstelik 7 ayrı ölüm 7 kere müebbete çevrilmişti. Sanki hafif suçla cezalandırılmışlar gibi AKP döneminde serbest kalmış oldular. Devletin faşistlere vefa borcunu ödediğini düşünüyorum."
Katledilen 7 gencin ailesinin avukatları tarafından harekete geçildiğini belirten Ertuğrul Kürkçü, "Ama kuş yuvadan uçtu! Olumlu bir sonuç çıkacağını sanmıyorum" dedi.

"TAVŞANA KAÇ, TAZIYA TUT' TAKTİĞİ UYGULANIYOR"
3. Yargı Paketi kapsamında tahliye talebinde bulunan tutuklu Kürt milletvekillerine ‘ret' yanıtı verilmesi hakkında ise Kürkçü, yargıçların, ‘suçun ağırlığı ve adli denetimin yeterli olmadığı' kanaatinde bulunmalarına tepki göstererek, "Böyle bir gerekçe kabul edilemez. Bunu gerekçe olarak ortaya koyuyorlar. Gerekçeye hiçbir şey yazmadan talebi reddetmiş oldular" dedi. Kürkçü, asıl sorumluluğun ise AKP Hükümeti'nde olduğunu açıkladı: "AKP Hükümeti ‘tavşana kaç, tazıya tut' taktiği izliyor. Meclis Başkanı ve Bekir Bozdağ, hakimler için ‘mesajımızı almışlardır' diyor. Meclis'le hakim arasındaki ilişki bu olamaz. Eğer samimiysen yasayı ona göre çıkarırsın, düzenlersin. Ben, AKP'nin herhangi demokratik ilerlemeye sahip olmadığını, buna eğilimli olmadığını düşünüyorum. Yoksa, anayasada değişiklik yapılarak, mesela ‘vekil seçilen hapisten çıkar' gibi apaçık bir hüküm konarak bu sorun çözülürdü. Ama Erdoğan ilk başlarda da tutuklu vekillere karşı sorumsuzluğunu ‘seçecek başka adam mı bulamadılar' diyerek göstermişti.
BDP Mersin Milletvekili Kürkçü, 3 Yargı Paketi'nde "örgüt üyeliği"ne dair hiçbir olumlu ibare içermediğini ve dolayısıyla bu suçlamayla yargılananların da tahliyesinin mümkün olmayacağını sözlerine ekledi.
Kaynak: ANF

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…