Cem Özer: 'Ben marksist ve komünistim'

30 Haziran 2012
Cem Özer: 'Ben marksist ve komünistim'

1990'lara damgasınıvuran Laf Lafı Açıyor programıyla yeniden ekrana dönen Cem Özer. "Her şeyin içinin boşaldığını düşünüyorum. Biz son kalelerdik. Direniyorduk. Ve küçümseniyoruz şimdi, esprilerin içinde gizli mesajlar olduğu için. Aslında mesaj verme derdinde de değildik. Sadece sanatın muhalif bir yanının olduğunu düşünüyorduk." diyor.

Bir Gün Gazetesi'ne röportaj veren Özer sınırsız özgürlükten yana olduğunu söyleyerek "Ben Marksist ve komünistim" dedi. Hukuk Fakültesi'ndeki öğrenimini yarıda bırakarak tiyatro okumaya başlayan Özer, bunun nedenini "Hukuk sisteminin benim değer yargılarım ve düşüncelerimle hiç örtüşmediğini anladım" diyerek açıkladı.

Özer bu konudaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Hukuk bir insanın masumiyetine ve aksi ispat edilmediği sürece suçsuz olduğuna yani adalet mekanizmasının doğru işlemesine olanak tanıyan bir mantığa oturmalıdır. Yani hiç kimse haksız yere suçlanmamalıdır. Delil diye sunulan saçma sapan uydurmasyon şeylerle insanların mahkum edilmesi kadar hakkaniyetsiz bir durum olamaz. Eğer ortada bir şüphe varsa masumiyet lehine kullanılmalı. Bize öğretilen şey buydu. Bu ülkede kanun var, adalet yok. Kanunlar sadece kağıt üzerinde kalmış durumda. Bu da egemenlerin işine geliyor tabii."

Özer görüşlerini dile getirdiğinde herkesin kendisini CHP 'li sandığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü: " CHP bana çok sağ kalıyor aslında. En doğruyu söylemek gerekirse ben bir komünistim, bir Marksistim. Ben sınırsız özgürlüklerden yanayım. Özgürlükler 'ama' ile kesilemez."
Özer, TV Em'de 'tiryaki' seyircilerle buluşmaktan da çok memnun. Laf Lafı Açıyor'un klasik bir program olduğunu söyleyen Özer "Programda değişen bir şey var mı' diye sorarsanız yenilik benim' diye anlatıyor.

Özer'in TV ekranlarının son dönemdeki durumu üzerine eleştirileri de var. "Her şeyin içinin boşaldığını düşünüyorum. Biz son kalelerdik. Direniyorduk. Ve küçümseniyoruz şimdi, esprilerin içinde gizli mesajlar olduğu için. Aslında mesaj verme derdinde de değildik. Sadece sanatın muhalif bir yanının olduğunu düşünüyorduk."

 

ANALİZ

ANALİZSon HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet Özgen

Son HDP Operasyonu ve Muhalefet / Mehmet ÖzgenHDP'nin 2014-2015 MYK'sı tutuklandı.. Saraydan talimat alan savcının gerekçesi Kobani protestolarına dayanıyor.…