New York Times: Türk uçağının misyonuna ilişkin kuşkular var

28 Haziran 2012
New York Times: Türk uçağının misyonuna ilişkin kuşkular var

New York Times gazetesi, NATO müttefiklerinden "güç alan" Türkiye'nin Suriye'ye uyarılarını tırmandırdığı yorumunu yaptığı geniş haberinde "bazı Amerikalı ve müttefik yetkililerinin özel sohbetlerinde düşürülen Türk uçağının bir casusluk misyonunda olup olmadığına ilişkin soru işaretlerini dile getirdiklerini belirtti.

Haberde şu savlara yer verildi:
"Amerikan ve müttefik yetkililere, geçen Cuma gününden bu yana gelen bazı istihbarat raporlarının bulanık ve sık sık birbiriyle çelişkili olduğunu vurgularken var olan bilgilerin bir ön analizinin, uçağın misyonunun, Türkiye'nin hava savunmasını test etmeye yönelik rutin bir eğitim uçuşundan daha fazlasını içermiş olabileceğini akla getirdiğini söylüyorlar. Olaya ilişkin henüz yanıtlanmayan bazı meselelere işaret ediyorlar, bunların arasında da Türkiye'nin, iki ülke arasında gerginlik varken neden, vurulduğu Suriye sınırına o kadar yakın bir yerde silahsız bir keşif uçağı uçurduğu ve uçağın Suriye hava sahasından çıkması için uyarılar alıp almadığı var."

NYT, Suriye'nin, uçağın kendi hava sahasında uçaksavar tarafından düşürüldüğü öne sürerken Türkiye'nin uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu söylediğine dikkat çekti. Gazete "Amerikan askeri ve NATO yetkilileri, olup bitenlerini daha iyi anlayabilmek için bu iddialarla radar kayıtlarını ve başka gizli bilgileri incelemekte olduklarını söylüyorlar" dedi. Gazete şöyle devam etti:
"Ancak yetkililer, Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı'nın haksız diye kınadıkları ve Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a bağlı güvenlik güçlerinin pervasızlığının bir örneği olarak gösterdikleri uçağın düşürülmesine ilişkin bir müttefikin versiyonunu kamuoyu önünde sorgulamaktan nefret ettiklerini söylediler."

Gazete, olaya ilişkin gizli raporları gözden geçiren üst düzey bir ABD'li yetkilinin "Siyasi düzeyde NATO, Türklerin söylediklerini aynen kabul ediyor" dediğini belirttiği haberinde "Üst düzey bir NATO diplomatı da, 'Türkler, Suriye'nin askeri hazırlıklarına ilişkin casusluk yapmış olsa da bu, uluslararası tepkiyi değiştirmemelidir' dedi" diye yazdı. Gazete aynı diplomatın, komşu ülkeler arasında böyle bir durum yaşandığında önce uyarı yapıldığını ifade ettiğine dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'ın uçağın gözetleme faaliyetleri için donatıldığını kabul ettiğini ancak bu uçuşta gözetleme yaptığını güçlü biçimde reddettiğini kaydeden gazete, Arınç'ın bu beyanının Washington'daki yetkililer arasında, müttefik başkentlerde ve uzmanlaşmış bloglar aleminde bile eğitim uçuşunun bir miktar gözetlemeyi de içerdiğine ilişkin kuşkuları kaldırmadığını da yazdı.

Bu bağlamda, askeri ve sivil havacılık blogu "Avionist"in "Suriye sahillerinde düşürülen RF-4E uçağı, Yunanistan'ın hava savunmasını incelemeye yönelik Ege Denizi'nde oldukça düzenli biçimde yapılan uçuşlara benzer bir uçuşla Şam'ın hava savunma sistemini inceleme misyonunda mıydı?" diye sorduğuna dikkat çekildi.

NYT, Türkiye ve Suriye'nin uçağın nerede vurulduğu konusunda farklı açıklama yaptıklarını, uçağı düşüren silah sisteminin niteliği konusunun da net bir biçimde belirlenmediğine de vurgu yaptı.

(anka)


 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…