Işte AKP'nin cezaevleri!

12 Haziran 2012
Işte AKP'nin cezaevleri!

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, İzmir Kadın Kapalı Cezaevi raporunu açıkladı: Kadın mahkumlar zorla çırılçıplak soyuluyor, tepki gösterince işkence ediliyor!

Yazılı bir açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, 11 Haziran 2012 tarihinde İzmir Aliağa Şakran'da bulunun İzmir Kadın Kapalı Cezaevine CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir ile birlikte gerçekleştirdikleri ziyarete ilişkin bilgi verdi. "Burada yaşanan işkence ve kötü muamelenin boyutlarını kamuoyunun da bilmesi amacıyla bu açıklamayı yapma gereği duydum" diyen Özel, şöyle dedi:

"Konuştuğumuz her kadın ülkemizdeki insanlık onuruna yakışmayan işkence ve kötü muamelelerin canlı şahididirler. Cezaevi yönetiminin kuralları yorumlama ve uygulama biçiminden ciddi rahatsızlık duyan kadınların bizlere anlattığı işkence ve kötü muamele hikayeleri oldukça sarsıcı boyutlardadır.

Osmaniye Cezaevine yapmış olduğumuz ziyarette de karşılaşmış olduğumuz ve cezaevi yönetiminin 'RoboCop' dediği ve A Takımı olarak adlandırılan 'acil müdahale mangası' ile burada da karşılaştık. İlk girişte kadın mahkumları çıplak aramaya tabi tutan yönetimin, tutuklu/hükümlü kadınların bu duruma 'insan haklarına aykırı' diye itiraz ettiklerinde çok sert bir müdahale ile karşılık verdiklerini öğrendik.

Vücutları yara bere içinde olan kadınlar kızarıklıklar geçene kadar bekletiliyor ve ondan sonra doktora gönderiliyorlar. Buradaki en büyük sıkıntı kadın mahkumların zorla çırılçıplak soyulması ve buna tepki gösterince de onlara dayak atılarak işkenceye tabi tutulmaları. Üstelik bu fiziksel şiddetin yanı sıra, psikolojik şiddete de tabi tutuluyorlar; tamamen çıplak bir halde onları getiren erkek askerlere teşhir ediliyorlar.

Yemeklerden kıl, böcek gibi şeyler çıktığı için mahkumlar çoğunlukla aç kaldıklarını ifade ediyorlar.

Ayrıca, mahkumların sağlık dosyalarına bakıp daha önceden yarası varsa ya da ameliyat geçirmişlerse girişte ameliyatlı bölgeye özellikle vuruluyor. Örneğin, 'senin karnın acıyor muş öyle mi?' deyip sonra oraya yumruk atıldığı oluyor. İşte bu durum, ülkemizde çok çeşitli işkence yöntemlerini uygulayan cezaevlerine şimdi de kişiye özel işkence yöntemlerini geliştirmiş olan bir cezaevi eklendiğinin açık kanıtıdır."

12 Haziran 2012 / Cumhuriyet

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…