'Vur emrini Erdoğan ve Özel verdi'

29 Mayıs 2012
'Vur emrini Erdoğan ve Özel verdi'

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Uludere katliamının ortaya çıkarılması için herhangi bir resmi adımın atılmadığını söyledi. Uludere katliamının sorumluluğunu AKP hükümetinin ve Genelkurmay'ın üstlenmesi gerektiğini ifade eden Kürkçü, operasyon emrini Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in verdiğini söyledi.

Katliamı araştıran Meclis İnsan Hakları Komisyonu üzerinde bir baskı olduğunu da kaydeden Kürkçü, komisyon üyesi AKP'li vekillerin, hükümetin, Genelkurmay'ın ve görünmez güçlerin baskısı altında olduğunu söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne de yüklenen Kürkçü, "Silahlı savaşçıları, halktan ayıramayan bir ordu boşuna beslenmesin" dedi.

Halkların Demokratik Kongresi Mersin İl Meclisi'nin ‘Açıklayın Roboski'de vur emrini kim verdi' konulu basın açıklamasına katılan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, Uludere'de 34 sivilin bombalanmasının açığa kavuşturulmasıyla ilgili çalışmalar hakkında izlenimlerini aktardı.

Katliamın açığa çıkarılması için herhangi bir resmi adımın atılmadığını ifade eden Kürkçü, 34 sivilin ölüm emrini kimin verdiğinin belli olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel'in Uludere'de yaşanan katliamda suçlu olduğunu ifade eden Kürkçü, "Genelkurmay ve hükümet bu sorumluluktan kaçamaz" dedi.

Meclis İnsan Hakları Araştırma Komisyonu'nun İçişleri Bakanlığı, Başbakan ve Genelkurmay Başkanlığı'nın vereceği bilgi ve belgelere takılı kaldığını aktaran Kürkçü, "Komisyonun kendi yetkilerine kıskançlıkla sarılmaz ve dik duramazsa anlamlı bir sonuca varması güçtür. Komisyonun AKP'li vekillerin; hükümet, genelkurmay ve görünmez güçlerin baskısı altında olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

Katliamla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri'ne yüklenen Kürkçü, "Kendi vatandaşını silahlı savaşçılardan ayırt edemeyen bir güvenlik mekanizmasının hiçbir işe yaramayacağı açıktır. Boşuna böyle bir ordu beslenmesin" dedi.

BDP'nin Uludere katliamı ile ilgili olarak uluslararası ceza mahkemesine dava açtığını da belirten Kürkçü, Türkiye'yi kendi vatandaşına kıyıcı muamele davranmasından ötürü şikayet ettiklerini söyledi. Örtbas edilmeye çalışılan katliamın bütün dünya kamuoyunun gündeminde olduğunu ifade eden Kürkçü, "Hükümet bir tazminatla köylülerin geri çekileceğini düşünmüştü. Fakat köylülerin onurunu hesaba katmamıştı. Bunu da acı bir şekilde öğrendi" dedi.

Müjgan Yağmur / mersin imece

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…