'Bu savaşlarda onur yok, utanç var.'

23 Mayıs 2012
'Bu savaşlarda onur yok, utanç var.'

Onlarca protestocu eski ordu mensubu, "utanç duydukları" madalyalarını atarak, NATO zirvesinde savaş karşıtı gösteri düzenledi.

Chicago'da düzenlenen NATO zirvesi, savaş karşıtı gösterilere sahne oldu. 50 kadar eski deniz kuvvetleri mensubu Amerikalı, ABD'nin Irak ve Afganistan'da başlattığı savaşı protesto etmek için, hizmet madalyalarını sokağa fırlattı.

Bazı emekli askerlerin üniformaları ile katıldığı gösterilere, bazı kişiler de savaş karşıtı kıyafetler giyerek destek verdi. Amerikan cenaze törenlerinde kullanılan çalgılar eşliğinde bayrakların da yürütüldüğü gösteriler, Amerikan halkının savaşlara karşı tepkisi olarak görülüyor.

2005 2006 yıllarına Irak'ta grev yapanZach LaPorte, "Madalyalar kahramanlığın göstergesidir. Fakat ben kahraman gibi hissetmiyorum. Bu madalyayı da hak etmiyorum" derken, pek çok göstericinin de sözcülüğünü yaptı. 28 yaşında, Milwaukee'de yaşayan LaPorte, okumaya parası olmadığı için orduya 19 yaşında mecburi olarak girmiş. Sivillerin öldüğünü ve tutuklandığını gördüğünü söyleyen eski ordu mensubu, yabancı bir ülkenin haksız yere işgal edildiğini dile getirdi. Irak'tan ayrılan ABD güçlerinden duyduğu memnuniyeti dile getiren LaPorte, herşeye rağmen NATO güçlerinin Afganistan'dan ayrılacağını düşünmediğini söyledi.

Disgust: A U.S. war veteran pulls his medals off his uniform before throwing them towards the site of the NATO Summit in Chicago Sunday

 

Eski askerler, hizmet madalyalarını NATO temsilcilerine sunmak istiyorlardı fakat ulaşabildikleri en yakın nokta McCormick Place Kongre Merkezi güvenlik kordonu oldu. Göstericiler de ellerindeki madalyaları, Obama'nın başkanlığında toplanan temsilcilerin bulunduğu kongre merkezine doğru fırlattı.

Gösterilerde eski askerlerden çıkan ortak mesaj ise net ve kesindi:

"Bu savaşlarda onur yok, utanç var."

TurkishNY.com

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…