ODTÜ ormani 'medeniyet' yoluna mı faiz lobisine mi kurban edildi?

24 Ekim 2013
ODTÜ ormani 'medeniyet' yoluna mı faiz lobisine mi kurban edildi?

BASKININ ARKASINDAN YINE AVM CIKTI --Eskişehir Yolu'nu Konya Yolu'na bağlayacak olan ve hukuksuz bir şekilde yapılan ODTÜ Yolu'nun, inşaatı 29 Ekim'de tamamlanacak olan Taurus AVM'ye bağlanacağı ortaya çıktı

Başbakan Tayyip Erdoğan, ODTÜ ormanından geçirilmek istene yolun 'medeniyet yolu'oduğunu söyleyerek Gökçek'in gece yarısı operasyonu ile ODTÜ ormanını katleden operasyonuna destek vermişti.. Taksim Gezi parkındaki ağaçları sökerken de tarihi dirilteceğiz diye kalıntısı olmayan Toplu Kışlasını yeniden oraya dikmekten sözediyorlardı.. Ne var ki, ikisinin de arkasından AVM çıktı, yani rant ve faiz lobisi. Bunlar faizin önünde cami varsa onu da yıkarlarmış..

Kentsel dönüşümün barındırdığı sermaye-iktidar ilişkileri üzerine kolektif veri derleme, haritalama ve yayınlama çalışmaları yürüten Mülksüzleştirme Ağları isimli internet sitesi, bugün twitter adresinden yayımladığı haritayla, Melih Gökçek'in ODTÜ ormanını katlederek aceleyle açmaya çalıştığı yolun 29 Ekim'de açılışı yapılacak olan Taurus AVM'ye bağlandığını gösterdi.

İstanbulbarinma.blogspotta yer alan habere göre ABD-Boston kökenli Taurus İnvestment Holding ve Ensari ailesi ortaklığıyla gerçekleştirilen Taurus Ankara AVM, Ziraat Bankası'nın kredi verdiği ilk AVM projesi olma özelliğini de taşıyor. 200 milyon avro değerindeki Taurus Ankara AVM, sigorta ve gayrı menkul alnında faaliyet gösteren Ensari Holding'in ilk AVM yatırımı. 1976'da kurulan Taurus Investment ise kendi sayfasında verilen bilgilere göre "küresel bir gayrı menkul yatırım danışmanlığı, kentsel dönüşüm yatırımcılığı ve küresel fon yöneticiliği", kısacası bir hedge-fon yönetimi şirketi.

Hani trafiği rahatlatacaktı?
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, ODTÜ Ormanı'ndan geçirdiği hukuksuz yolun, Eskişehir Yolu'nun trafiğini rahatlatma amacıyla açıldığını ifade etmişti. Uzmanlar, Eskişehir Yolu'nu Konya Yolu'na bağlayacak ODTÜ Yolu'nun bittiği noktada bir AVM açılmasının trafiği rahatlatmayacağını aksine Konya Yolu'na ve yeni açılan ODTÜ Yolu'na trafik yükü getireceğini söylüyor.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…