Fransa’da seçimin galibi sosyalist François Hollande

7 Mayıs 2012
Fransa’da seçimin galibi sosyalist François Hollande

Fransa'da büyük çekişmeye sahne olan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin galibi Sosyalist Parti'nin adayı François Hollande oldu. Sandık çıkışı anketlerine göre François Hollande, cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunda yüzde 51,90 oranı elde ederek François Mitterand'dan sonra 5. cumhuriyetin ikinci Sosyalist cumhurbaşkanı oldu.

Hollande:‘Kemer sıkma artık Avrupa'nın kaderi olmayacak'

François Hollande seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından memleketi Correze'de seçmenlerine seslendi.

Tulle kentindeki Katedral meydanını dolduran coşkulu kalabalığa seslenen Hollande seçim kampanyası boyunca söz verdiği değişimin başladığını ifade etti.
Seçmenlerine ‘huzurlarınızda Fransa'ya hizmet edeceğime dair söz veriyorum' diyen Hollande, kemer sıkma önlemlerinin artık Avrupa'nın kaderi olmayacağının altını çizdi.

François Hollande Avrupa Birliği'nin mali krizle ilgili aldığı kararaları ve imzalanan anlaşmaları yeniden gözden geçireceğini söylemesi üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkelile kısa süreli bir polemik yaşamıştı.

Öte yandan, basına açıklama yapan Hollande'ın danışmanı, Fransa-Alamanya ilişkilerinde herhangi bir gerilimin söz konusu olamayacağını ifade etti.

Nicolas Sarkozy:‘Fransızları ikna etmeyi başaramadım, sorumluluk bana ait'
Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 17 yıl sonra Sosyalistler karşısında kaybeden sağ kanadın adayı Nicolas Sarkozy sonuçların açıklanmasının ardından seçmenlerine seslendi.

Seçimin kaybedilmesinde bütün sorumluluğun kendisine ait olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Sarkozy'nin konuşması alkışlarla sık sık kesildi.

Kendisine beş yıl cumurbaşkanlığı onurunu yaşattığı için Fransız halkına teşekkür eden Sarkozy, halkın çoğunluğunu ikna edemediği için mağlubiyetin bütün sorumluluğunun kendisine ait olduğunu söyledi. Sarkozy ayrıca seçimin galibi François Hollande'ı tebrik ettiğini de sözlerine ekledi.

Konuşma sırasında Sarkozy'nin taraftarları arasında birçok kişinin gözyaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

Aşırı sağ oylar Le Pen'e rağmen Sarkozy'ye gitti

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda büyük bir çıkış yakalayarak yüzde 18 oy oranı elde eden aşırı sağın adayı Marine Le Pen ikinci tur için hiçbir adayı desteklemeyeceğini açıklamıştı. Seçimden bir gün önce yapılan anketlere göre ilk turda Le Pen'e oy veren seçmenlerin yüzde 51'i tercihini Sarkozy'den yana kullandı. Sosyalist Hollande'a destek verenler ise yüzde 14'de kaldı.

İkinci turda Hollande'ı destkeleyeceğini açıklayan merkez sağın adayı François Bayrou'nun seçmenlerinden ancak yüzde 29'u Hollande için sandığa gideceğini ifade etti. İlk turda Bayrou'ya oy veren seçmenlerden yüzde 41'i ikinci tur için Sarkozy'den yana tercih belirtti.

Anketlere göre François Hollande açık destek sözü aldığı Jean-Luc Mélenchon'un Sol Çephe seçmeninden yüzde 81 oranında destek gördü.

eronews

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…