'Acımayalım asalım'

7 Mayıs 2012
'Acımayalım asalım'

Tıpkı Kenan Evren'in ‘asmayalım da besleyelim mi' sözüne benzer şekilde, Özal da ‘acımayalım asalım' diyor.

AKP'nin ‘demokrasi yıldızı' olarak işaret ettiği, liberallerin her fırsatta ‘demokratlığına' övgüler yağdırdıkları Özal'ın, Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın idamları konusunda Tercüman Gazetesi'nde Ahmet Kabaklı'ya gönderdiği ve gazetenin ikinci sayısında yayınlanan ‘Türkiye Komünist Olmayacak' başlıklı mektup ortaya çıktı.

Tıpkı Kenan Evren'in ‘asmayalım da besleyelim mi' sözüne benzer şekilde, Özal da ‘acımayalım asalım' diyor.

Turgut Özal, mektubunda "üç fidan" için "Acıyıp bir şans daha vermeyelim" diyor.

"Delikanlım" isimli bir belgesel hazırlayan Can Dündar, mektupla ilgili detayı Milliyet gazetesindeki köşesinde yazdı.

O dönemde DPT müsteşarlığından ayrılan Turgut Özal, Dünya Bankası'nda danışmanlık yapmak için ABD'ye gitmişti.

Özal'ın ABD'den gönderdiği mektup, idamdan 4 hafta önce Tercüman gazetesinin 2. sayfasında Ahmet Kabaklı'nın köşesinde yayınlandı.

Mektubunda o günlerde Washington Post'ta Boğaz Köprüsü'nü öven bir makalenin yayımlandığından söz ededen Özal, köprünün Türkiye'deki solcular tarafından nasıl "tenkitlere maruz kaldığını" hatırlatıyordu.


İşte o mektup:

"Muhterem Ahmet beyefendi,

Teknik Üniversite duvarlarına, bir tarafa köprü karikatürü, diğer tarafa da 6. Filo'yu koyarak ‘Köprü ve bekçisi' diyen komünistlerin, aslında neyin peşinde oldukları bugün daha iyi anlaşılmıyor mu?

Bir senelik bir Örfi İdare, bütün melanet ve hıyanetlerini meydana çıkardığı gibi, Türkiye'nin kalkınması için sarf edilen insanüstü gayretlere yapılan insafsız hücumların kasti hüviyetlerini de ortaya çıkarmıştır. Zaman, muhakkak durumu daha iyi gösterecektir.

Fakat bir endişem var:

Tarihten, tecrübeden ders alacak mıyız, yoksa sözde bir acıma duygusu ile karıştırılan, aslında maksatlı birtakım oyunlara alet olarak Türkiye'yi yıkmak isteyenlere bir şans daha mı vereceğiz?

Türkiye hiçbir zaman komünist olmayacaktır, ama kalkınma yolunda kaybettiğimiz zamanları geri getirmenin mümkün olmamasından korkuyorum."

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…