AKP'nin yeni 'Deniz Feneri'

5 Eylül 2013
AKP'nin yeni 'Deniz Feneri'

AKP bağlantılı derneğe bağış yolsuzluğu ve vergi kaçakçılığından 3 dava. -Alman İstihbaratının; Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra, AKP bakan ve yöneticileriyle sıkı ilişkisi olduğunu rapor ettiği İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Derneği hakkında yolsuzluk ve vergi kaçakçılığından 3 dava açılacak.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Derneği hakkında Almanya'da yolsuzluk ve vergi kaçakçılığından açılacak 3 dava için mahkemenin tarih vermesi bekleniyor. Alman istihbaratı, derneğin Tayyip Erdoğan ve AKP yöneticileriyle sıkı ilişkisi olduğunu rapor etti.
Alman yargısı, derneğin gurbetçilerden topladığı kurban bağışlarının yüzde 30'unun amaç dışı kullanıldığını tespit etmişti. Soruşturma dosyası da kabarık: 11 milyon avroluk bağış yolsuzluğu, 4 milyon avroluk vergi kaçakçılığı ve çalışanların sigortala primlerinin yatırılmaması.

'Kurban paralarını bildirmediler'
İlk kez Aydınlık'ın gündeme getirdiği soruşturmalarla ilgili olarak, Köln Mahkemesi Basın Sözcüsü Dr. Achim Hengstenberg, sorularımızı savcılığın kendisine verdiği bilgilere göre yanıtladı. IGMG'nin 2004-2008 yılları arasında, vergi suçları kapsamına giren kurumlar ve işletme vergisi ödemediğini belirten sözcü, Almanya'nın IGMG'yi devletin desteklediği dini cemaat listesinden çıkardığını vurguladı. 2001-2005 yılları arasında IGMG'nin yanlış vergi beyanında bulunduğunu hatırlatan Köln Mahkemesi Basın Sözcüsü Dr. Achim Hengstenberg, Derneğin kurban, hac, ölüm sigortası ve kitapevinden gelen paraları vergi beyanında bildirmediğini söyledi.

'2 terebayt dosya var'
Hengstenberg, ilk duruşmanın mahkemelerdeki yoğunluk nedeniyle bu yıl sonuna kadar yapılamayacağını belirtti. Aydınlık, Köln Başsavcısı Ulrich Bremer'e ulaştı. Sorularımızı yanıtlayan Bremer, ellerinde 2 terebayt dosya bulunduğunu ve bunların Almanca'ya çevrildiğini kaydetti. Çevirinin sürdüğünü belirten Başsavcı, '3 büyük dava olacak ve toplumda 5 kişi ve 5 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacaklar'' dedi.

AYDINLIK

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…