Obama'dan milyonerlere yeni vergi

1 Nisan 2012
Obama'dan milyonerlere yeni vergi

Halihazırda varsıl mükelleflerin yatırım gelirleri yüzde 15 üzerinden vergilendiriliyor. Başkan Obama ise ”Buffet Kuralı” kapsamında bu dilimin milyon dolar üzeri yatırım gelirleri için yüzde 30’a yükseltilmesini istiyor. Ücretli kesimde en yüksek gelir yüzde 35 üzerinden vergilendiriliyor. 

Washington (AP) - Başkan Barack Obama, milyonerlerin ödediği yatırım gelirleri vergisinin artırılması için ABD Kongre'sine çağrıda bulundu. Seçim yılında bu teklifin Cumhuriyetçi muhalefetle arasındaki fark çizgisini derinleştirmesi bekleniyor. Cumhuriyetçilerin bütçeye önemli katkı sağlamayacağını savunduğu teklif Senato'da 16 Nisan'da oya sunulacak. Onay şansı verilmeyen teklifin başkan ve Kongre'nin demokrat kanadına ekonomik adalet  uğraşında ve arayışında olmakla önemli puan kazandıracağı öne sürülüyor.
 
Geçtiğimiz Cumartesi günkü haftalık radyo konuşmasında başarıyı kıskanmadıklarını, aksine desteklediklerini söyleyen Başkan Obama, "Ama çok başarılı olanların buna karşılık paylarına düşeni de yapamaları gerektiğine de inanıyoruz. Böylece birkaç yerine bir çok kişinin önünde başarı yolu açılabilir."dedi. Obama vergi planını "Buffet Kuralı" olarak adlandırıyor. Milyarder Warren Buffet kendisi gibi zenginlerin ortadireğe göre daha az gelir vergisi ödediğinden yakınmıştı. Halihazırda varsıl mükelleflerin yatırım gelirleri yüzde 15 üzerinden vergilendiriliyor. Başkan Obama ise "Buffet Kuralı" kapsamında bu dilimin milyon dolar üzeri yatırım gelirleri için yüzde 30'a yükseltilmesini istiyor. Ücretli kesimde en yüksek gelir yüzde 35 üzerinden vergilendiriliyor.

Obama, konuşmasında dinleyicilere seçim bölgelerindeki Kongre üyelerine baskı yapmaları çağrısında bulunarak, "ihtiyacı olmayanlara vergi indirimi verilmesin" dedi.   

Plan yürürlük kazanırsa Kongre Birleşik Vergi Komitesi'ne 2022 yılına kadar öngörülen 7 trilyon dolar bütçe açığına karşın 47 milyar dolar ek vergi geliri yaratacak. Cumhuriyetçi Parti'nin en güçlü başkan adayı milyoner Mitt Romney, 2011 yatırım gelirleri üzerinden yüzde 15.4 vergi ödeyecek. 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…