CUMHURİYETÇİ PARTİ BAŞKAN ADAYLARI

4 Mart 2012
CUMHURİYETÇİ PARTİ BAŞKAN ADAYLARI

FOTOĞRAFTAKİ SIRA İLE 2012 BAŞKANLIK SEÇİMLERİNDE CUMHURİYETÇİ PARTİ'DEN YARIŞA GİREN ADAY ADAYLARI VE KISA ÖZGEÇMİŞLERİ ŞÖYLE:

 

 

MİCHELE BACHMANN (1956 İowa Doğumlu) Tek kadın aday. Meşhur, ultra muhafazakar "Tea Party"nin kurucularından. Politikaya Demokrat olarak başlayanlardan. Muhafazakar-hristiyan değerlerin yılmaz savunucusu.2000'de Minnesota senatörü oldu. Gay evliliklerine karşı kanun teklifi verdi. 2000'de Minnesota eyalet senatörü, 2007de milletvekili oldu.

 

HERMAN CAİN (1943 Georgia Doğumlu) Tek siyah aday (Cumhuriyetçiler siyah oyları alamıyor). Fakir bir aileden geliyor. Başarılı bir işadamı. Ama önerdiği alternatıve vergi sistemi düşük gelirlilerin aleyhine olduğu savunuluyor.

 

NEWT GİNGRİCH (1943 Pennsilvania Doğumlu) Kavgacı tarzıyla biliniyor. Geri tepen 10 maddelik bir muhafazakar "Contract with America" platformu başlatmıştı, şimdi bunu yeniden canlandırmaya çalışıyor. Çıkar çelişkisi içeren gelir kaynakları nedeniyle Temsilciler Meclisi Etik Komisyonu’nca uyarı verilmişti. Partisi kendisine sırt dönünce 2008 yılında önce Meclis Başkanlığı’ndan sonra Meclis’ten istifa etmişti.

 

JON HUNTSMAN (1960 California Doğumlu) Sosyal konularda ılımlı ama ekonomik konularda muhafazakar. Dindar bir Mormon. 2004 yılında Utah valisi oldu ama Başkan Obama tarafından Çin'e Büyükelçi tayin edilince valilikten ayrıldı. Hedeflediği dindar sağın (Cumhuriyetçiler içinde %30) desteğini kazanamadı.

 

RON PAUL (1935 Pennsylvania Doğumlu) Muhafazakar ama özgürlükçü çizgiler arasında duruyor. Başkan Bush’un Irak’ı istilası’na karşı çıkan ender Cumhuriyetçi’lerden ama Afganistan’da savaşı destekliyor. Finans ve bankacılık sistemini, çiftçilere teşvik verilmesini, internetin kısıtlanmasını, uyuşturucuyla şu haliyle yürütülen savaşı ve Patriot Act’i (terörizm savaş adına kişi haklarını hiçe sayan kanunu) eleştiriyor. En büyük destekçisi genç seçmenler.

 

RİCK PERRY (1950 Teksas Doğumlu) Babası gibi çiftçilik yaptı. Politik kariyerine bir Demokrat olarak başladı ama 1998'de Cumhuriyetçilere katıldı. Texas valisi oldu. Sosyal konularda muhafazakar. Açık oturumlarda etkili olamadı ve daha çok gaflarıyla dikkat çekti. Gingrich'e göz kırparak yarıştan çekildi.

 

RİCK SANTORUM (1956 Virginia Doğumlu) Dindar sağcıların adayı. 1994'de Philadelphia'da milletvekili seçildi. Kürtaj, gay evlilikleri, evrim ve ötanazı gibi sosyal konularda en sert muhafazakar görüşleri savunuyor.Doğum kontrolüne kaynak ayrılmasına dahi karşı. G.W.Bush başkanlığı zamanı dindarların görüşü olan "akıllı tasarım"in okullarda Evrim teorisi yerine okutulması için kanun teklifi ile biliniyor.

 

MİTT ROMNEY (1947 Michigan Doğumlu) Standard bir merkez sağ adayı. Mormon. 2003 yılında Massachussets valisi oldu. Geçen başkanlık seçimlerinde de Cumhuriyetçilerden aday adayı idi ama Mc. Cain'e karşı kaybetti. Valiliği sırasında neredeyse eyalette herkesi kapsıyan bir sağlık sigortası reformu yaptı. ABD sağının en ılımlılarından. Kürtaja ve Obama'nın sağlık reformuna karşı (kendisinikine çok benzemesine rağmen). İş dünyasının favorisi.

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…