Vali Mutlu: Başörtülüye saldırı görüntüsü yok!

11 Temmuz 2013
Vali Mutlu: Başörtülüye saldırı görüntüsü yok!

VALİ MUTLU: BANA "POLİS ŞİDDET UYGULUYOR DEDİRTEMEZSİNİZ" --Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Gezi Parkı olayları sırasında eylemcilerin bir türbanlıya saldırdığını iddia ederek, bu saldırının belgelerinin de olduğunu söylerken, olaylarda Erdoğan'ın müdahale emirlerini eksiksiz yerine getirerek, en has adamı olmayı hak (!) eden İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ellerinde hiçbir görüntünün olmadığını açıkladı. 

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, geçtiğimiz hafta Gezi eylemlerine katılan 15 ekşisözlük yazarıyla buluştu. Görüşmede Vali'nin bilgisi dahilinde ses kaydı alındı. Yaklaşık 4 saat süren görüşmede ilginç diyaloglar yaşandı. Vali, Başbakan Erdoğan ve bürokratlarının sürekli dile getirdiği, 'Kabataş'da türbanlıya dayak' olayında MOBESE kayıtlarının olmadığını söyledi.

"POLİS ŞİDDET UYGULUYOR DEDİRTEMEZSİNİZ"

Yazarlar Vali'ye ağır saldırılarla yaralananların fotoğraflarını gösterdi. Vali "Ben bunların nedenlerini anlattım Twitter'da da siz benim hesabımı takip etmiyorsunuz galiba" deyince, "Maalesef ediyorduk ve maalesef o yüzden çocuklar yaşlılar güvenerek geldiler daha sonra parka" yanıtını aldı. Vali de, "Vicdanım rahat. Emniyet teşkilatı sürekli bir şiddet görüntüsü içerisinde hareket etmiştir diye bana asla söyletmeniz mümkün değil" dedi. (Yani 'etmiştir ama bana söyletemezsiniz' demektir bu. Tıpkı bir zamanlar Demirel'in 'bana sağcılar cinayelt işliyor dedirtemezsinz' dediği gibi.)

BAŞÖRTÜLÜYE SALDIRI GÖRÜNTÜSÜ YOK

Vali, Kabataş'ta bir başörtülüye eylemcilerin saldırdığı iddiasıyla ilgili görüntülerin olup olmadığı sorusuna "Elimizde öyle bir mobese görüntüsü yok" cevabını verdi.

Valinin "MOBESE kayıtları yok ama yarın bir gün biri ben cep telefonuyla çektiğim bir görüntüyü şimdiye kadar beklettim ama şu veriyorum diyebilir, bilemem" demesi dikkat çekti.

Yaşanan diyalog şu şekilde: "Yazar: Kabataş'ta bir başörtülüye taciz yapanların bulunması için gelişmeler var mı? Biz de çok istiyoruz yakalanmasını. Siz bir video gördünüz mü peki?"

Vali: Yok. Bir video görmedim. Şunu söyleyeyim orada da kayıtlar alındı, bakıldı. Ama mobese kameralarından bazılarının kırık olması, her yerde mobese kamerasının olmaması olay mahallinde, bu nedenle herhangi bir kayıtlı şu ana kadar... Ama yarın öbür gün birisinin çektiği bir görüntü olabilir, çıkabilir. Yarın bir gün biri ben cep telefonuyla çektiğim bir görüntüyü şimdiye kadar beklettim ama şu veriyorum diyebilir, bilemem. Şu ana kadar mevcut mobese kameraları üzerinden ortaya çıkmış bir şey yok. Ama şu var, hukukta karine diye bir şey var. Bir bayan, hele ki bu toplumda ismi olan birisinin çok yakınıysa, böyle bir şeyi söylüyorsa bu hakikaten dikkate almaya değer bir şeydir. Bir bayan gelse bana dese ki, Vali Bey ben senin memurun, personelin olarak böyle bir şeyle karşı karşıyayım, ben vallahi o bayana öncelikle inanırım.

Yazar: Şunu açıklığa kavuşturalım. Böyle bir görüntü hiç mi yok, siz mi görmediniz?

Vali: Ben şu ana kadar böyle bir görüntü görmedim. Olsaydı mutlaka çıkartılırdı ama varsa nerede var onu bilemiyorum. Bizim elimizde şu ana kadar mevcut mobese kameraları üzerinden herhangi bir şey yoktur dedim. Ama hiç yoktur manasında demiyorum. Birinin elinde olabilir, bunu bilemiyorum." Sol, Yurt, Endişeli

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…