9 Mart'ı göremedi

10 Mart 2012
9 Mart'ı göremedi

8 Mart Dünya kadınlar gününün ilk saatlerinde öldürüldü.. Sığınma evine sığındı olmadı.. Polise başvurdu, şiddetten korunamadı. Boşanmaktan vazgeçti, barıştı. Yine kurtulamadı.

Hürriyet- Ankara'da, kadına yönelik şiddeti önlemesi beklenen yasa tasarısının görüşüldüğü saatlerde, bir kadın cinayeti daha işlendi. Eşinden şiddet gördüğü için boşanma davası açıp ocak ayında sığınmaevine yerleştirilen Azerbaycan uyruklu Natavan Jabbarzade Mengütay (40), önceki gece barıştığı eşinden kaçıp sığındığı Tıp Merkezi'nde, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün ilk saatlerinde eşinin kuzeninin kurşunlarıyla öldü. 

Mengütay, 10 yıl önce bakıcılık yapmak için Türkiye'ye geldi. İlk evliliğini 2003'te yaptı, bir çocuğu oldu. 2005'te boşandı. 2006'da Fevzi Mengütay'la yaşamaya başladı ve 2 çocuğu daha oldu. Kurtköy'de büfecilik yapan Fevzi Mengütay ile 2010'da resmi nikahla evlenen kadının hayatı, bu tarihten sonra değişti. Resmi nikahın ardından eşinden şiddet görmeye başlayan Natavan, 2011'de boşanma davası açtı. Eşi ile 2 çocuklarının velayeti ve mal paylaşımı konusunda anlaşamayan Navtavan boşanmaktan vazgeçse de şiddetten kurtulamadı.

Barıştı, yine olmadı

2012'nin ilk günlerinde kocasının şiddeti artırması nedeniyle, Pendik Asayiş Büro Amirliği'ne başvurdu. Fevzi Mengütay gözaltına alındı, talihsiz kadın 12 Ocak'ta sığınma evine yerleştirildi. Natavan Mengütay, şubat başında eşiyle barışıp evine döndü. Ancak yine şiddete dayanamayıp dün gece 3 bavulla evden ayrıldı. "Sabah ülkeme gideceğim. Kalacak ve gidecek yerim yok" diyerek, Kurtköy'de bir tıp merkezine sığındı. İddiaya göre, bu sırada eşinin kuzeni Öner Mengütay, telefonla arayıp "Sizi barıştıracağım" dedi. Kadının nerede olduğunu öğrenen Öner Mengütay, tıp merkezine giderek saat 02.00 sıralarında Natavan Mengütay'a kurşun yağdırdı. Cinayete azmettirdiği iddia edilen Fevzi Mengütay ise Öner Mengütay'ın evinde gözaltına alındı.

İftira atacaktı öldürdüm'

YAKALANDIĞINDA alkollü olduğu belirtilen Fevzi Mengütay, ilk ifadesinde olaydan haberi olmadığını söyledi. Öner Mengütay ise "Yengem gece beni telefonla arayarak ‘Yaşadığım olayların sebebi sensin. Kocamı arayıp ilişkimiz olduğunu söyleyeceğim' dedi. Bu iftirayı Fevzi duysa ikimizi de öldürürdü. Önce davranıp yengemi öldürdüm" dedi. Öner Mengütay, Fevzi Mengütay'ın, yengesine boşanmak için 15 bin TL vermeyi teklif ettiğini fakat yengesinin bu teklifi reddettiğini de söyledi.


 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…