'Onların 'devrim'i, kafa kesmek, hırsızlık yapmak kadınlara tecavüz etmek..'

16 Mayıs 2013
'Onların 'devrim'i, kafa kesmek, hırsızlık yapmak kadınlara tecavüz etmek..'

Suriye ordusundan ayrılarak silahlı gruplara katılan; ancak daha sonra pişmanlık duyarak geri dönen bazı subaylar, Ürdün'de aralarında İsraillilerin de bulunduğu yabancı subaylardan eğitim aldıklarını açıkladı.

Silahlı gruplara katılmadan önce Suriye ordusunda görev yapan Yusuf İsmail Ahmed, şunları söyledi "terörist çeteler, ordudan ayrılmazsam ailemin ve çocuklarımın kafasını keseceklerini söyleyerek beni tehdit etti. Tehditlerinden korktuğum için onlara katıldım; ama şükürler olsun ki onların hiçbir eylemine katılmadım. Onlar devrim yaptıklarını söylüyorlar; ama onların devrimi, kafa kesmekten, hırsızlık yapmaktan kadınlara tecavüz etmekten başka bir şey değil.

Ürdün'de bir kamp var, orada yabancı subaylar Suriye ordusundan ayrılan askerlere eğitim veriyorlar, daha sonra bu subaylar terörist gruplarla birlikte Suriye'ye karşı savaşa katılıyorlar. Ben o kamptakilere ve Zuayter kampında kalan Suriyeli askerlere geri dönmeleri çağrısında bulunuyorum, hiçbir yer ülkelerinden daha iyi değil."

Suriye ordusundan kaçarak silahlı gruplara katılan Basim Atme de, şunları söyledi: "Onlar beni kendilerine katılmam için tehdit ettiler, katıldıktan sonra beni eğitim için Ürdün'e götürdüler. Orada eğitim veren subaylardan bazıları İsrailliydi. Bazıları ise benim bilmediğim bir dille konuşuyorlardı.

Çıkarılan aftan yararlanmak için geri dönüp teslim oldum. Diğer firari askerlerden de ülkeye geri dönmelerini istiyorum."

Eskiden Suriye ordusunda görev yapan subaylardan Muhammed Lebad, "Silahlı gruplar onlara katılmamam halinde ailemi öldürmekle tehdit ettiler. Onlar, hırsızlık ve yağmacılık yapan çapulculardan ibaret. Onlar devrimci falan değiller, silahlı birer haydutlar. Ben aftan yararlanmak için döndüm, diğerlerinin de dönmesini istiyorum" derken, doktorluk yaparken silahlı gruplara katılan Velid Şettar da "Her insan hata yapabilir, ancak en iyi insan hatasını anladıktan sonra pişman olup tövbe edebilen insandır" diye konuştu.

Silahlı gruplara katıldıktan sonra geri dönen Avukat Ebla Şettar, Ahmed Sadi ve Muhammed Şettar da pişman olduklarını belirterek aftan yararlanmak için ülkeye geri döndüklerini söylediler. (YDH)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…