Erkekler Aralıkta 14 Kadın Öldürdü

5 Ocak 2012
Erkekler Aralıkta 14 Kadın Öldürdü

Bianet'in çetelesine göre erkekler Aralıkta 14 kadın ve üç erkek öldürdü, 34 kadını yaraladı, 15 kadına tecavüz etti, 16 kadını taciz etti. 2011'de toplam 259 kadın öldürüldü.

Bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden ve ajanslardan derlediği haberlere göre erkekler Aralıkta 14 kadın ve üç erkek öldürdü. 2011 yılında erkekler 259 kadın öldürdü, 118 kadına tecavüz etti.

Aralıkta erkekler 34 kadını yaraladı, 15 kadına tecavüz etti, 16 kadını taciz etti. Atı çocuk istismar edildi.

En çok şiddet Marmara Bölgesinde yaşandı.

Cinayet

Erkekler Aralıkta 11 ilde 14 kadın ve üç erkek öldürdü. İki erkek cinayetten sonra intihar etti, biri intihara teşebbüs etti, üçü polise teslim oldu.

Erkekler Aralıkta cinayet aleti olarak bıçak kullandı. Sekiz kadın bıçaklanarak, beş kadın ateşli silahlarla, bir kadın boğularak öldürüldü. Bir kadın kendisine kafede şiddet uygulayan kocasından kaçarken otobüüsn altında kalarak öldü.

Aralıkta kadınları en çok kocaları öldürdü. Beş kadını kocaları, iki kadını evlerine giren hırsızlar, bir kadını imam nikahlı kocası, bir kadını eski kocası, bir kadını sevgilisi, bir kadını kardeşi, bir kadını ise ona aşık olan bir erkek öldürdü.

Bir kadını tehditleri nedeniyle şikayetçi olduğu erkek, davanın görüleceği gün adliye önünde öldürdü. Bir kadın üç polis nezaretinde eşyalarını toplamaya gittiği evinde erkek kardeşleri tarafından öldürüldü.

Bir erkek ablasına şiddet uygulayan kocayı, bir erkek annesini ve kız kardeşini yaralayan erkek kardeşini, bir oğlan annesini döven babasını, bir kadın evine zorla girip şiddet uygulayan bir erkeği öldürdü. Bir erkek sevgilisine mesaj atan arkadaşını öldürdü.

Kadın katli yaşanan şehirler Adıyaman, Amasya, Antalya, Denizli, Kocaeli (2), Malatya, Nevşehir (2), Sakarya, Tokat, Trabzon ve Zonguldak.

Aralıkta katillerin yaşları 17-71; öldürülen kadınların yaşları 18-61 arasında değişti.

Şiddet- Yaralama

Aralıkta erkekler 16 ilde 34 kadını yaraladı. En çok şiddet İstanbul'da yaşandı. Şiddetin yaşandığı iller Adana, Adıyaman (2), Ankara, Antalya (2), Aydın, Bursa, Edirne, Erzurum, Eskişehir, İstanbul (9), İzmir (3), Kırşehir, Kocaeli (3), Tekirdağ, Urfa (5) ve Zonguldak.

Aralıkta kadınlar en çok kocalarından şiddet gördü. 13 kadın kocasından, dördü eski kocasından, üçü sevgilisinden, ikisi imam nikahlı kocasından, ikisi eski sevgilisinden, ikisi iş arkadaşları erkeklerden, biri erkek kardeşinden, biri tanımadığı bir erkekten şiddet gördü. İki kadın şiddetten kaçmak için camdan atladı.

20 kadın darp edildi, yedi kadın bıçaklandı, iki kadın tabancayla yaralandı, bir trans kadın kılıçla yaralandı. 18 kadın hastaneye kaldırıldı.

Aralıkta kadınlara şiddet uygulayan erkeklerden biri intihara teşebbüs etti, ikisi olay yerine gelen polisleri yaraladı. İkisi karılarını silahla yaraladıktan sonra polise teslim oldu. Bir erkek hakkında evden uzaklaştırma kararı olmasına rağmen eve zorla girip karısını dövdü.

Saldırganların yaşları 19-45, şiddete uğrayan kadınların yaşları21*88 arasında değişiyor.

Tecavüz

Aralıkta erkekler sekiz ilde 15 kadına tecavüz etti. En çok tecavüz İstanbul ve Antalya'da yaşandı. Tecavüz vakalarının gerçekleştiği iller Adana (3), Ankara, (2) Antalya (3), Bursa, İstanbul (4), Nazilli, Samsun ve Zonguldak.

Kadınlardan ikisi arkadaşının, ikisi kocasının, biri sevgilisinin, biri eski sevgilisinin tecavüzüne uğradı. Kadınlardan altısı tecavüzün ardından gasp edildi. Dokuz erkek tutuklandı.

Tecavüzcülerin yaşları 23-52, kadınların yaşları 16-50 arasında değişiyor.

Taciz- Cinsel şiddet

Aralıkta erkekler sekiz ilde 16 kadını taciz etti ve/veya cinsel şiddet uyguladı. En çok taciz İstanbul'da yaşandı. Taciz ve cinsel şiddet vakalarının yaşandığı şehirler Ankara, Antalya (2), Bursa (4), Erzurum, İstanbul (4), Malatya, Sakarya ve Samsun.

Aralıkta 12 kadın tanımadıkları erkekler tarafından taciz edildi. İkisi patronu, biri kayınpederi, biri sevgilisinin tacizine uğradı.KAdınlardan biri yaralandı ve hastaneye kaldırıldı, dördü gasp edildi.

Tacizcilerin yaşları 23-71, kadınların yaşları 17-44 arasında değişiyor. Tacizcilerden beşi tutuklandı, onu yargılanacak.

Çocuk istismarı

Aralıkta altı ilde altı çocuk istismara uğradı. Çocuk istismarının yaşandığı iller Samsun, Zonguldak, Karaman, İstanbul, Adana ve İzmit.

Çocukları istismar eden erkeklerin yaşları 19-46, çocukların yaşları 8-15 arasında değişiyor.

Bölgelere göre

Aralıkta 27 ilde 84 kadına yönelik şiddet, cinayet, cinayete teşebbüs, taciz, tecavüz, yaralama ve çocuk istismarı vakası yaşandı. En çok şiddet yine Marmara Bölgesinde yaşandı.

84 vakadan 34'ü Marmara, 13'ü Akdeniz, 10'u Karadeniz, dokuzu İç Anadolu, sekizi Güneydoğu Anadolu, altısı Ege ve dördü Doğu Anadolu Bölgesinde yaşandı.

En çok şiddet vakasının yaşandığı şehirler ise İstanbul (18), Antalya (8), Adana (5), Kocaeli (5) ve Urfa (5). (ÇT)

Çiçek TAHAOĞLU / BİA Haber Merkezi05 Ocak 2012

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…