Onanç: 'CHP çözüm sürecinin parçası olacak'

13 Nisan 2013
Onanç: 'CHP çözüm sürecinin parçası olacak'

İŞTE SOSYAL DEMOKRAT TAVIR -- "SİLAHLARIN SUSMASIYLA BAŞLAYAN SÜRECİ ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ OLARAK ALGILIYORUZ" -- "Cumhuriyet Halk Partisi'nin tabanının yani 'CHP'ye oy verdim' diyenlerin yüzde 65'i barış sürecini destekliyor." açıklmasını yapan Onanç, "Özellikle 21 Mart Nevruz'undan bugüne kadar geçen süreci, en azından önemli bir başlangıç olarak algılıyoruz. Bundan sonra çok önemli şekilde demokratikleşme süreci yaşanması gerektiğine inanıyoruz" dedi.

Ateşkesin fiilen işlemeye başladığı koşullarda kayıtsız şartsız barıştan yana olunur. Eleştirinin yapıcı bir rolü ancak barışı destekleyerek olabilir. Barış "ama", "ancak" diye başlayan kayıt-kuyutla desteklenmez. Destek lafından çok bu kayıt-kuyut insanların zihninde yer tutar. Onanç, bir sosyal-demokrat olarak doğru bir yaklaşım ortaya koyuyor. Çünkü bariş süreci ne AKPnin ve Erdoğanın ideolojik amaçlarına yem olmaya ne de şövenist bölünme paranoyalarının, histerilerinin hoyratlığına terkedilebilir. Daha çok demokrasi ve özgürlük talep ederek, bunun için miücadele ederek barış fiili bir gerçeklik haline gelir ve halklar kardeşleşir..

Endişeli.org

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç, CHP Malatya İl Başkanlığında partililerle yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, yerel seçimlerin startını vermek üzere Malatya'ya geldiğini belirtti.

Kamuoyunun beklentileri doğrultusunda politika yaptıklarını dile getiren Onanç, "Belediye başkanlarıyla, ilçe başkanlarıyla, kadın ve gençlik örgütüyle değerlendirmeler yaptık. 2014 yerel seçimlerinde 'daha çok belediyeyi nasıl kazanabiliriz ' üzerine stratejiler geliştiriyoruz" dedi.

Çözüm sürecine değinen Onanç, şunları söyledi:

"SİLAHLARIN SUSMASIYLA BAŞLAYAN SÜRECİ ÖNEMLİ BİR BAŞLANGIÇ OLARAK ALGILIYORUZ"

"CHP, bir sosyal demokrat parti olarak, prensipleri gereği Kürt sorununu sahiplenmiş ve soruna çözüm yolları üreten bir partidir. Bunu, parti politikası olarak oluşturmuş ve iktidarları çeşitli yasa teklifleriyle yönlendirmiştir. Özellikle 21 Mart Nevruz'undan bugüne kadar geçen süreci, en azından önemli bir başlangıç olarak algılıyoruz. Silahların susmasıyla başlayan süreci, çok önemli bir başlangıç olarak algılıyoruz. Bundan sonra çok önemli şekilde demokratikleşme süreci yaşanması gerektiğine inanıyoruz. Burada da parlamentonun en güçlü, en etkin organ olması gerektiğine inanıyoruz."

"BÜTÜN ÖRGÜTLERİMİZ BU SÜRECİN BİR PARÇASI OLACAK"

Parlamentonun ülkeyi demokratik bir reform sürecine sokmasını istediklerini belirten Onanç, "Kürt sorununa çözüm sürecini tüm parlamentonun katılacağı, parlamentoda kurulacak bir komisyonun, Akil İnsanlar Heyeti'nin götürmesini hedeflemiştik ancak durum böyle gitmiyor. Çözüm süreci şu anda iki parti arasında ve bir bilinmezlikle devam ediyor. Bu sürece desteğimizi devam ettireceğiz. Bütün örgütlerimiz bu sürecin birer parçası da olacaktır" diye konuştu.

"CHP'NİN YÜZDE 65'İ SÜRECİ DESTEKLİYOR"

Bir gazetecinin "Malatya'da barış süreciyle ilgili ne tür tespitlerde bulundunuz " şeklindeki sorusuna Onanç, "Malatyalıların barış süreciyle ilgili olumlu tepkileri var. Cumhuriyet Halk Partisi'nin tabanının yani 'CHP'ye oy verdim' diyenlerin yüzde 65'i barış sürecini destekliyor. Bu, çok önemli bir orandır. Sürecin neler içerdiğini bilmediği halde, bu sürecin barışa evrilmesi gerektiğine inanan bir CHP var. Bunun da CHP'nin sosyal demokrat tabanının barışa açlığının bir göstergesi olduğuna inanıyorum" yanıtını verdi. (ntvmsnbc)

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…