Costa Gavras'tan Başbakan Erdoğan'a çağrı

8 Nisan 2013
Costa Gavras'tan Başbakan Erdoğan'a çağrı

"İstanbul'un kültürel bütünlüğünün garantörüne seslenmek istiyorum. Ondan bu salonu kurtarmasını ve ticaretin kültürden üstün gelmemesi için harekete geçmesini rica ediyorum."

Dün Emek Sineması'nı savunma eyleminde konuşma yapan ve müdahaleyi şaşkınlıkla izleyen dünyaca ünlü yönetmenden açıklama geldi.

Politik sinemanın usta yönetmeni Yunan asıllı Fransız yurttaşı Costa Gavras, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından gerçekleştirilen 32. İstanbul Film Festivali'nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü"nü almak için Türkiye'deydi.

İşte Gavras'ın açıklaması:

"Barışçıl bir toplantı sonrasında çıkan ve tam olarak neyin tetiklediği bilinmeyen şiddet olayları bize bu toplantının asıl sebebini unutturmamalı.

Önemli bir sinema, bir kültür merkezi, tahrip edilmemelidir. Bu sanki geçmiş belleğimizden bir parçayı silmek ve gelecek için önemli bir mekânı ortadan kaldırmak gibidir. Bu da politik, sosyal ve sanatsal bir hata olur.

Bulunduğu yerin gerektirdiği tüm saygı ile, Başbakan'a, İstanbul'un kültürel bütünlüğünün garantörüne seslenmek istiyorum. Ondan bu salonu kurtarmasını ve ticaretin kültürden üstün gelmemesi için harekete geçmesini rica ediyorum.

Costa-Gavras"

MEDYATAVA

 

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…