Kadınlar; Sandıklardan İtirazımız, Öfkemiz ve Özgürlük Çığlıklarımız Çıksın

Gamze Şimsek

22 Haziran 2018
Kadınlar; Sandıklardan İtirazımız, Öfkemiz ve Özgürlük Çığlıklarımız Çıksın

Bu iktidarın 2008/5763 no’lu torba yasa ile 100-150 kadın çalıştırılan iş yerlerine bakım odaları, 150 den fazla kadının çalıştığı yerlerde kreş açma zorunluluğunu kaldırdığın unutmayalım..

24 haziran seçimlerine sayılı günler kala .Vaatler, vaatler, vaatler….

Zihnimde ise durmaksızın tekrarlanan mısralar; Ben artık şarkı dinlemek değil şakı söylemek istiyorum…

Virginia Woolf kendine ait bir oda adlı kitabında, Erkeklerin kadınların özgürleşmesine itirazının tarihi, kadının özgürleşme tarihinden daha enteresandır, der. Haklıdır, toplumun yarısını oluşturan kadınlar çok uzun yıllar erkek cinsi ile eşit koşullarda bir yaşam sürmek için mücadele vermiş ve ciddi bedeller karşılığında bir kısım haklarını kazanmıştır ve bu mücadele günümüzde halen dünyanın birçok ülkesinde devam etmektedir.

Ülkelerin kaderlerini belirleyen politikacılar ise kadınları ancak seçim zamanlarında hatırlayarak onlara vaatlerde bulunurlar ama günümüzde kadınlar gerek sosyal medya takipleri gerekse kadın örgütlerinin yoğun çabaları sayesinde geçmişe kıyasla gerçekleri ve verilen vaatlerin ne kadarının gerçeğe yakın olabileceğini çok daha iyi gözlemleyebiliyorlar.

Seçimlere katılacak 7 partinin 4200 adayından sadece 904’ü, yani 22% lik kısmı kadın adaylardan oluştu. 2015 yılında 12% ve 2018 yılında ise adayların 18%lik kısmı kadın adaylardan oluşuyordu, bu anlamda bakıldığında bir artış gözükse dahi bu oranın oldukça yetersiz olduğu aşikâr. Kadın adayların 54% ü 1. Sıradan aday gösterildi. En çok kadın aday gösteren parti ise HDP ve Vatan partisi oldu, en az kadın adayla seçime katılan parti ise MHP oldu.

Tek tek partilerin kadın adaylarına baktığımızda genel listelerindeki kadın aday sayıları ve toplam aday sayılarına oranı aşağıdaki gibi gerçekleşmiştir.

CHP

HDP

İyi Parti

MHP

Saadet Partisi

Vatan Partisi

AKP

137

228

150

69

79

150

126

23%

38%

25%

11,5%

13%

25%

21%

Aslına baktığınızda oranlar çok da bir şeyi ifade etmiyor. Partilerin ne yapacakları çok önemli ama genel olarak vaatlerin hemen hepsinin kadına şiddet teması üzerinde ortaklaştığı görülüyor ve bir diğer önemli olan ise kadını bir birey olmaktan öte aile ile eşleştirerek kadın, çocuk ve aile üçgeni üzerinden konumlandırmaları.

Oysa ki, kadın birey olarak başlı başına dört bir tarafı sorunlarla çevrelenmiş bir varlık. Yıllardır eşit işe eşit ücret talep eder dururuz, yıllardır bedenimiz üzerinde hak talep ederek doğuracağımız ya da doğurmayacağımız çocuklara kadar karışır dururlar, yıllardır toplumsal kodlarla iyice kemikleşmiş olan ataerkil yapıya karşı mücadele ederek kendimizi var etmeye çalışırız, kahkahamıza karışırlar, etek boyumuza, şortumuza karışırlar. Bunlar yetmiyormuş gibi bir de artık kendi canımızı koruma derdine düştük, sokakta tacize, istismara uğramadan yürümek hele bir de gece vakti ise vay halinize.. ne de olsa namuslu kadınlar belli bir saatten sonra sokağa çıkmazlar. Koyun gibi kesiyorlar bizi, sokak ortasında ceplerinde leblebi taşır gibi taşıdıkları silahlarıyla. İş zora gelince de pembe otobüsler icat edip bizleri toplumdan soyutlamaya çalışıyorlar. Toplumda durmaksınız büyüyen şiddet eğilimlerinin neden ve gelişim sebeplerine bakmaksızın haksızlığa maruz kalan kesimi cezalandırmak, suçu ve suçluyu yaratan koşulları ortadan kaldırmaktan çok daha kolay çünkü.

Hatırlarsınız, geçtiğimiz günlerde iktidar partisinin kadınları, Emine Erdoğan önderliğinde geleneksel Kadem Üye iftarını düzenlediler. Ne dedi Emine Erdoğan, “kadınlarımız 15 yıl öncesine göre çok daha iyi durumdalar, 2023 yılında kadınların işgücüne katılım oranını 40% a çıkartacağız” dedi. Şimdi kadın istihdamını arttırdık diyorlar, iyi güzel de neden o halde kadınların iş gücüne katılım oranı 30% ların altında.

Buyurun TUİK verilerine: hane halkı işgücü araştırması sonuçlarına göre; 2016 yılında, Türkiye’de 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranı %46,3 olup bu oran erkeklerde %65,1, kadınlarda ise %28 oldu. Hem sizin Çevre ve Orman Bakanınız değil miydi, “çalışmak isteyen kadınlara evdeki işler yetmiyor mu” diyen. Yine Ekonomi Bakanınız Mehmet Şimşek değil miydi , "İşsizlik oranı niye artıyor biliyor musunuz? Çünkü kriz dönemlerinde daha çok iş aranıyor. Özellikle kadınlar arasında kriz döneminde işgücüne katılım oranı daha artıyor" diyerek ülkedeki işsizlik oranındaki artışı dahi kadınların sırtına yükleyen. Aslında çok uzaklara gitmeye de gerek yok. Flormar işçileri günlerdir direniyorlar.. neden? Yıllardır çalıştıkları halde hala asgari ücretin biraz üzerinde gelirleri olduğu için. Ve acımasızca cezalandırılıyorlar iş veren tarafından.. neden? Haklarını aradıkları için. Kadınlardan hem çocuk doğurmalarını istiyor, hatta doğuracağı çocuk sayısına kadar karışıp sipariş veriyorsunuz, ondan sonra da bir gün bir torba yasa çıkartarak (2008/5763 no’lu torba yasa) 100-150 kadın çalıştırılan iş yerlerine bakım odaları, 150 den fazla kadının çalıştığı yerlerde kreş açma zorunluluğunu kaldırıyorsunuz. Çocuk doğurmayan kadın yarım kadındır, çalışmak sizin neyinize doğurun ve doğurduğunuz çocuklara bakın, diyorsunuz yani.

Peki, siz 2023 yılında şu an 28% olan kadın istihdamını 40% lara nasıl çıkartmayı planlıyorsunuz? Hadi bir şekilde çıktı diyelim. Peki siz “Fıtratları farklı olan kadın ile erkeğin eşit tutulamayacağını kadınların eşitlikten ziyade eşdeğer olabileceklerini savunan bir parti liderinin sevdalıları olarak kadına eşit iş-eşit ücret mantığını nasıl yerleşik kılacaksınız?

Ahid Manifestosunda Kadına karşı istismar, şiddet ve taciz; insanlığa karşı işlenmiş büyük suçlardır. Bu ayıbı ülkemizden tamamen silene kadar bütün çabamız ve gayretimizle devam edeceğiz” vaadinde bulundu Cumhurbaşkanı Erdoğan. Tamam, o zaman çıkartın hemen Özgecan Yasasını. Yıllardır kadın hareketi bunun için mücadele ediyor. Haksız tahrik ve iyi hal indirimlerini kaldırın hemen, çok mu zor? Kanun hükmünde kararnameler yetişir imdadınıza. Kış lastiğini bile KHK ile yasalaştırmadınız mı? Kadınların hayatı kış lastiklerinizden daha önemli olsa gerek diye düşünüyoruz biz toplumun yarısını oluşturan kadınlar olarak. Yoksa haksız mıyız acaba? Neden çıkartmıyorsunuz gereken yasaları? Son 15 yılda 6 bin 546 kadın en yakınları tarafından, bazıları devlet koruması altındayken öldürüldü. Kaldı ki bu cinayetlerin 50% sinden fazlası da olağanüstü güvenlik önlemleri (OHAL ) sürecinde oldu. Ohal altında bu kadar katliam dile kolay…

Kadın kardeşlerim, hepinize sesleniyorum.. Sizler kendi hayatınızın aktristlerisiniz seçimde oy kullanmak en doğal hakkınız , bu oyu kendi hür vicdanınızla kullanmak en doğal hakkınız. Çocuklarımıza istismar eden Ensar Vakıflarındaki kişiler, okullarda cirit atıyorlar. Küçücük çocuklara gelinlik giydirerek, milli değerler adı altında çocuk yaşta evliliklerin özendirilmesini unutma. Oyunu verirken, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesinde 200 çocuğun gebeliklerinin nasıl saklandığını, olayı ortaya çıkaran cesur kadının nasıl işinden uzaklaştırılarak günah keçisi ilan edildiğini unutma. Kadın mı Kız mı söylemlerini unutma. Tecavüze uğrayan kadın doğursun, anasının suçunu neden çocuk çeksin diyenleri unutma. “Kimse bakire olmayan biriyle evlenmek istemez, kaçıran kişi ırzına geçtiği kızla evlenince daha iyi olmuyor mu? Evlenince tecavüzcü cezadan kurtulmalı, diyerek tecavüzcüleri aklamaya çalışanları unutma. “Babanın kızını şehvetle öpmesi ya da ona şehvetle sarılmasının nikaha etkisi yoktur, diyen sapık zihniyetlileri unutma. Artan çocuk taciz ve tecavüzlerinin üzerine dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın “anneler çocuklara istemedikleri bir durumla karşılaştıklarında çığlık atmayı öğretsinler” dediklerini unutma.

Kadın kardeşim, arkadaşım, düşüncen ne olursa olsun, hangi partiye sempatin olursa olsun, sen bir Kadınsın. Sana dayatılanı kabul etmekten çok daha fazlasını yapabilirsin, Kadın gücü ve dayanışmasına ama her şeyden önce kendine inanarak git sandığa ve sana masal anlatanlara haykır, ben artık şarkı dinlemek değil , şarkı söylemek istiyorum diye.

 

 

 

Yazarın Dİğer Yazıları

 1. Savaş, Hafıza ve Toplumsal Cinsiyet
  Dün Sırbistan, Japonya, bugün Rusya ya da yarın herhangi başka bir yer. Ülkeler değişir ama asla değişmeyense eril zihniyetin savaş meydanlarındaki tezahürüdür. Bir bakmışsınız bugün kurban gibi görünen bir ulus,…
 2. Eril Aktörlerin Yitik Kurbanları
  Kadınları namus, ahlak ve sadakat kemerleriyle eve bağlayan Nazilerin erkeklerinin lugatlarında sadakat, sadece birer propaganda aracıymış tabi ki. Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin liderlerinden Heinrich Himmler’in sekreteri Hedwig Potthast ile…
 3. Dünya emekçi kadınlar gününde elleri düşünmek
  Hey sen, oradaki… Ne yapıyorsun ellerinle? Tıkış pıkış bindirildikleri arabada Corona önlemlerine uyulmayıp, maske takılmamasına itiraz ettiği ve bu olayı görüntülemeye çalıştığı için gözünün kör olmasına neden olduğun 60 yasındaki…
 4. Metaverse dünyasında kadınlar ve taciz.
  Gece dışarı çıkma, kalabalıklara karışma, onu bunu giyme derken şimdi de sanal âlemde kimliğini gizle. Peki, ama neden? Kadınlar bin yıllardan beri kendilerine reva görülen sessizlik ve toplumun dışında tutulmayla…
 5. Sen Ne Çektin Be Havva
  Sen ne çektin be Havva… Canın çekti bir elma yedin. Sonra Âdem’e de ikram ettin. Âdem de hayır demeyip yedi. Üstüne kovuldun cennetten ama ikramiye sana kaldı, o gün bir…
 6. Başarılı kadınların enselerinde vızıldayan erkekler
  Tamer Karadağlı Türkiyeli izleyiciler tarafından kültürel kodlarımızın bir tezahürü olan taş fırın erkeği tiplemesi ile akıllarda kalmış bir sanatçıdır.  Yaşanan böylesi bir olayda,  taş fırın erkek kimliğinden soyunup sanatçı kimliğine…
 7. Özgürlüğe Pedallayın Kadınlar!
  Sufrajetlerin önemli ismi Susan Anthony: “Bisikleti yönetmeyi başaran bir kadın, hayatı da yönetmeyi başaracaktır” sözü ile kadınların bisiklet mücadelelerine verdiği destek ile güç katmış ve  “Dünyadaki kadınların eşit haklara ulaşması…
 8. Kadın Katillerini Yetiştiren Kim?
  Her gün en az 3 kadının öldürüldüğü, kadın katillerinin korunduğu, kadınların yaşam haklarını savunmak için kuş misali çırpındıkları bir ülkede yukarıdaki sözleri söyleyenin bir kadın olmamasını çok isterdim ama gene…
 9. Kadınların Sahnesi Yeni Başlıyor
  Son zamanlarda tüm dünya kadınlarını da içine alarak belki, ama en çok da kendi ülkemin kadınlarını düşününce görüyorum ki, hep kanlı oyunların başrolünü oynamak biz kadınlara düşüyor. Ve maalesef ki,…
 10. Makbul Analık Sorgusu
  Makbul Analık Sorgusu
  9 Şubat 2021
  Aile yapısının sağlamlığının göstergesi, AKP hükümetinin 2012-2019 yılları arasında %1400 artış göstermiş olan kadın cinayetleri midir? Evlenme oranları azalırken, boşanma sayılarının her geçen gün hızla artış göstermesi midir? Yoksa, aile…
 11. Bir Sonra Katledilecek Kadın Ya Sen İsen?
  Evet, bir sonrakinin sen olma olasılığı çok yüksek, senin olası katilinin de bir kravat, iki pişmanlıkla davasının en kısa sürede kapanması da çok olası. Velev ki, katledilen sen olmasan dahi,…
 12. Taciziniz Batsın
  Taciziniz Batsın
  12 Aralık 2020
  Kadınlar katlediliyor, “acaba ne yaptı da adam onu öldürdü?” diyorlar, kadınlar taciz ediliyorlar, tacizcileri“e sen de böyle elbise giymeseydin“ diyor, kadınlar tacizcilerini açıklıyor. Tacizciler çıkıp özür diliyor, ''e adam özür…
 13. Melek Kobra, Tiyatronun Unutulmuş Kadınlarından
  Eril sistemin eril tarih yazını pek sevmez, yaşadığı dönemde bin bir türlü zorluğa rağmen başarı göstererek tarihe adını yazdırmış kadınları gelecek nesillerle buluşturmayı. İşte Melek de onlardan biri. Hayatının bir…
 14. Bazı Kelebekler Ölümsüzdür; Mirabel Kardeşler
  1981’de Dominik’te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda Mirabel Kardeşlerin katledildiği gün olan 25 Kasım, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü olarak kabul edilir. Mirabel kardeşlerin hikâyesi çok kişi tarafından biliniyordur…
 15. Tarla Kuşu
  Tarla Kuşu
  22 Kasım 2020
  Bazıları için bu kadar zor olmasa keşke hayat. Yakılarak, satırlanarak, betona gömülerek, makasla boğazı delinerek, pompalı tüfekle, bıçakla ve bilumum aletlerle katledilerek yaşamları ellerinden alınan ve bugün sadece kadın cinayetleri…
 16. Madımak ve insanlığı yakan zihniyet
  Kurduğunuz sistemlere yakıt olması adına yaktığınız ateşlerle katlettiğiniz canların yaşanmamışlıklarında nefes aldığınız her an, insanlık onurunun ayaklar altına alınmasıdır. Yanık et kokusu burnunuzdan hiç eksik olmasın, lakin yanan insan tarafınızdır...…
 17. Kadınlar ve bekçiler
  Kadınlar ve bekçiler
  7 Haziran 2020
  Tüm toplumu tehdit eden bu oluşum, bilhassa kadınlar açısından çok tehlikeli sonuçlara varabilecek bir kurum haline gelecektir. Toplumsal cinsiyet eşitliğini hedeflemeyen hiçbir uygulama kadınların yararına olmayacaktır. Kentlerin cinsiyetleri vardır ve…
 18. Kesişen Hayatlarımız
  Kesişen Hayatlarımız
  5 Haziran 2020
  Bugünden geçmişe bakınca ne denli acıyor içim bir kadın olarak; Antik Yunan’da vatandaş sayılmayan kadınlar, Roma’da kuluçka makinasından başka işlevi olmayan, yasal işlemleri için vasi tayin edilen kadınlar. Ortaçağ’da  acımasızca…
 19. Zordur ülkemde işçi kadın olmak
  Siz hiç yangından kurtulmak için 8. Kattan atlayan  kadınların yere çarpan  bedenlerinin sesini duydunuz mu? Siz hiç parmağınızı kaptırmamak için makineden elinizi çektiğinizde ücret kesintisine uğradınız mı? Siz hiç, kibrit…
 20. Covid-19 bahanesiyle ötekileştirilen kadınlar
  Hangi birini konuşalım, evde şiddete maruz kalınca darp raporu almak için  “ya virüs bulaşırsa” korkusuyla doktora gidemeyen kadınları mı, yoksa  annesine şiddet uygulayan babasını, ”ya virüs bulaşırsa” korkusuyla  vicdanen şikayet…
 21. 8 Mart’ın Ardından: Tarih Yazıp Figüran Olmayan Kadınlar
  Birleşik Metal İş Sendikası Kadın Komisyonu'nun 8 Mart feminist gece yürüyüşünün hükümet yetkilileri tarafından engellenmesinin hemen ardından tutum belgesinin açıklaması ve sendika kadın komisyonunun “kadın dayanışması yaşatır, yanınızdayız” pankartı, kadın…
 22. 'Yeter Artık, Kapat Çeneni'
  Kapatıyor gözlerimi ve tüm dünya kadınlarını düşünüyorum.. Sayılar uçuşuyor zihnimde, 407, 440, 474… Cansız bedenleri ile gazetelere manşet olan, kâh sokak ortasında satırla doğranan, kâh saatlerce işkence görüp, vücudu parçalara ayrılan,…
 23. Şiddetin Gölgesinde Dans eden Kadınlar
  Bugün sistemin kapısına gidip “ beni kurtarın” diye yalvaran Ayşe Tuba Arslan, tam 23 kez şikayet dilekçesi veriyorsa bu sisteme ve akabinde sokak ortasında satırla doğranarak öldürülüyorsa sistem çoktan erozyona…
 24. Kadınlar: Ateş hattında Varolmak..
  25 Kasım’da Taksim Meydanında Olmak Neden Bu Kadar Önemli?-- Eril sistem gerek medya, gerek kolluk kuvvetleri, gerek eğitim sistemi ve gerekse üzerinde istediği gibi oynadığı yasalarıyla ülkedeki tüm kadınlara topyekûn savaş…
 25. Tüm çocuklar için biraz umut ve Rabia Naz için de Adalet.
  Dün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramıydı. 23 Nisan, neşe doluyor insan diye başlamak isterdim ama sokaklarda ayakkabı boyayan küçücük çocukların boyalı elleri geliyor aklıma, okul sıralarında olmaları gerekirken…
 26. Diren Sanat, Mutlu Yıllar Türkiye…
  Bu ülkede heykellere tecavüz girişiminde bulunuluyor mesela. Şaka değil bu. Türkiye’nin ilk balerini Meriç Sümen heykeline saldırıda bulunup tecavüz etmeye kalkmadılar mı? Hatırlarsınız, Bursa Cumhuriyet Caddesi’ndeki Kitap Okuyan Kız Heykeli “kızları…
 27. Mağduriyet soslu bir masal: Nafaka
  Siz bugün nafaka konusunda mağduriyetleri gidermek adına düzenleme yapacağız derseniz. O zaman hangi mağduriyet diye sormamız gerekir. Bu kadınlar neden boşanıyorlar bir kere ona bakmak lazım. Bir Varmış, bir yokmuş……
 28. Karma eğitim karmaşası
  Karma eğitim karmaşası
  15 Eylül 2018
  Bazı vatandaşların tercihlerine saygılı olmak adına karma eğitime alternatif olarak Haremlik- Selamlık uygulaması ile eğitimde tercihleri çoğaltıyoruz demenin, kadına şiddeti önlemek adına onları pembe otobüslere tıkmayı bir seçenek olarak sunmaktan…
 29. Adnan hoca basın özgürlüğüne bir darbe daha indirmenin kılıfı oldu
  Hükümet televizyon kanalları üzerinde kurduğu kuşatmayı internet üzerinden yapılacak olan yayınlara da uygulayacak. Halkın muhalif yayınlara ulaşması engellenecek. Bir zamanlar Altın Nesil yetiştirme çabaları vardı, şimdi de Bilal Erdoğan’ın deyimiyle ‘Erdoğan…
 30. 'Eyy' ve 'Ulan', kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar
  Kadına yönelik şiddet ve cinsel istismarın artışında “Eyy” ve “Ulan”la başlayan cümlelerin yarattığı iklimin bir ilintisi olabilir mi? Her güne aklımızın sınırlarını zorlayan yeni bir haberle uyanıyoruz. Yürek kaldırmıyor artık. İki…

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…