ENAG Başkanı Veysel Ulusoy’dan Erdoğan’a..

23 Ağustos 2022
ENAG Başkanı Veysel Ulusoy’dan Erdoğan’a..

ENAG Başkanı Prof. Dr. Veysel Ulusoy, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın enflasyon artışı konusunda uyarılarda bulunan ekonomistlere yönelik kullandığı “mandacı” ifadesini bir kez daha eleştirdi. Ulusoy, “Bilim adamlarını mandacı diye karalıyorsunuz. Mandacı sizsiniz” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) Başkanı Prof. Dr. Veysel Ulusoy, “Kim mandacı?” başlıklı yazısında “1923’ten bu yana yüzde 5 ortalama büyüme oranının altında gerçekleşen verileri revizyonla yani makyajla düzenlediniz. Enflasyon gerçeğini saklayıp halkı kandırdınız. Reel alım gücünü eritip halkın yıllarını çaldınız. Mandacı sizsiniz” ifadelerine yer verdi.

“MANDACI SİZSİNİZ”

Prof. Dr. Ulusoy’un Gerçek Gündem’de yer alan yazısının ilgili bölümü şöyle:

Önce bilinçli bir tercih yaptınız ekonomide. Bir grup para babası seçtiniz ve yaratılan yıllık 40 milyar doların üzerine çöktünüz hem de yıllardan beri. IMF programının sahte kaymağını yalancı zenginlikle yediniz ve kaçınılmaz sona yani iflas noktasına ulaştırdınız toplumu… İnsanların hem hayatında hem de emeğinden çaldınız.

1923’ten bu yana yüzde 5 ortalama büyüme oranının altında gerçekleşen verileri revizyonla yani makyajla düzenlediniz. Enflasyon gerçeğini saklayıp halkı kandırdınız. Reel alım gücünü eritip halkın yıllarını çaldınız…

Ve çıkıp bunun sorumlusu olarak çok iyi yetişmiş ekonomistleri, bilim adamlarını mandacı diye karalıyorsunuz. Mandacı sizsiniz.”

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ekonomistlere yönelik  şu ifadeleri kullandı:

Felaket tellallarının gürültülerini bunun için dikkate almıyoruz. Mandacı iktisatçıların reçetelerine bunun için itibar etmiyoruz. Fahiş fiyat artışları yapan fırsatçılara da göz açtırmayacağız, hepsinin tepesine tepesine bineceğiz.

ANALİZ

ANALİZFaşizm ve İç Savaş

Faşizm ve İç SavaşErdoğan- Bahçeli ikilisinin ya da Cumhur ittifakının ülkede iç savaşı da göze…