Seçim güvenliği konusunda kaygılı olmayanların oranı sadece yüzde-21.5!

24 Mayıs 2022
Seçim güvenliği konusunda kaygılı olmayanların oranı sadece yüzde-21.5!

Aksoy Araştırma başkanı Ertan Aksoy, seçim güvenliğine ilişkin kaygı taşıyan seçmenin partilere göre oranı hakkında kritik açıklamalarda bulundu. Muhalif partilere oy veren seçmenin görece daha fazla bu endişeyi taşıdığını belirten Aksoy, kararsız seçmenle ilgili, “Son ölçümde bu oran yüzde 12,8” dedi. Aksoy, ekonomiye dair karamsarlık halinin ise genç seçmende yetişkinlere göre çok daha yüksek olduğunu vurguladı.

CHP Genel başkanı Kemal Kılçdaroğlu, Maltepe mitinginde, SADAT gibi paramiliter unsurların hem seçim güvenliği açısından hem de genel olarak demokratik bir ülke için tehlike taşıdığına dikkat çekmişti. Türkiye’nin zifiri karanlığa sürüklendiğine dikkat çekerek “siyasallaşmış yargının, mafyanın, uyuşturucu baronlarının, paramiliterlerin, beşlilerin ve trollerin korku iklimi yaratmak için birlikte çalıştıklarını” ifade etmişti. Bu vurguyu yaptığı sırada kitle, “Her yer Taksim her yer direniş” diyerek ses yükseltmişti. SADAT'ın dışında, özellikle doğu illerinde faaliyet yürüten, cinayet işleyen Özel Harekat Ocakları da var. Osmanlı OCakları var. SADAT bunların üstünde, onlara eğitim veren bir yapı olarak kendini gösteriyor.

Aksoy Araştırma başkanı Ertan Aksoy, seçim güvenliği ile ilgili son ölçümler konusunda Cumhuriyet'e verdiği yanıtlar şöyle:

'SEÇİM GÜVENLİĞİ KONUSUNDA KAYGILI OLMAYANLARIN ORANI YÜZDE 21.5'

Yurttaşlar seçim güvenliğine ilişkin endişe taşıyor mu? Seçim güvenliğiyle ilgili endişe duyanların/ duymaların ittifaka göre dağılımı nasıl şekilleniyor?

Bu kaygı seçmende halihazırda vardı. Geçtiğimiz aylarda seçim kanununda yapılan değişiklik, özellikle sandık güvenliği ile simgeleşmiş bir isim olan Canan Kaftancıoğlu’nun siyasi yasaklı hale getirilmesi mevcut kaygıyı daha da büyüttü. Henüz geçen hafta yaptığımız ölçüme göre seçim güvenliği konusunda kaygısı olmadığını belirtenlerin oranı yalnızca yüzde 21,5. Üstelik bu yanıtı verenlerin neredeyse tamamını AKP’li ve MHP’li seçmen oluşturuyor. Kaygı duyduğunu belirtenlerin oranı CHP seçmeninde yüzde 81,3, HDP seçmeninde yüzde 87 ve İYİ Parti seçmeninde yüzde 88 düzeyinde. Yani muhalif partilere oy veren seçmen görece daha fazla bu kaygıyı taşıyor.

AKP’YE OY GEÇİŞİ NEREDEYSE DURDU: SEÇMENİN YÜZDE 4,2’Sİ MHP’DEN GELİYOR

Son anket çalışmalarınızda kararsız seçmenin durumu nedir? Bu seçmen kitlesinin oy veririm/ oy vermem dediği partiler hangileridir? 

Son ölçümde bu oran yüzde 12,8. Seçimsiz her dönemde benzer bir oran ile karşılaşıyoruz. Burada daha açıklayıcı olan oy geçişkenliği konusu. Bunu anlamak için sorduğumuz sorulardan biri de partiniz seçime girmese hangi partiye oy verirsiniz sorusu. Yanıtlara baktığımızda partisi seçime girmese AKP’ye oy verecek seçmenin yüzde 4,2’de kaldığını görüyoruz. Bu 4,2’nin de neredeyse tamamı MHP’den geliyor. Şimdilik AKP’ye oy geçişi neredeyse durdu. Seçmenin asla oy vermem dediği partilerde ilk sırada HDP son sırada ise CHP geliyor. 

“4 YILDIR KRİZ BİTMEDİ, SEÇMEN GÖRÜŞÜNÜ DEĞİŞTİRDİ”

Yurttaşlar giderek derinleşen ekonomik krizle ilgili ne düşünüyor? 

Ekonomik krizin ilk görüldüğü zamanlarda iktidarın krizin sebebi olarak dış mihrakları göstermesi seçmende anlamlı oranda karşılık buldu. Fakat 4 yıldır kriz bitmediği gibi derinleştikçe seçmen de bu konuda görüşünü değiştirdi. İktidar blokunda sıklıkla başarılı olarak anlatılan bakanların sosyal medya istifası/af talepleri ile meselenin mihraktan öte bir yönetememe hali olduğu seçmende de anlaşıldı. Bu nedenle artık muhalefetin potansiyel adaylarının yönetebileceğine olan inanç iktidarın yönetiminin üzerine çıktı. 

“İKTİDARA OY VERECEĞİNİ BELİRTEN SEÇMEN DE DAHİL...”

Seçmen tarafında ekonomiye dair genel bir karamsarlık hali var. Bu karamsarlık hali genç seçmenlerde yetişkinlere göre çok daha yüksek. Yetişkin seçmenlerin büyük bölümünde iktidar değişikliği vb. durumlar sonrasında biraz zaman alsa da düzelme başlayacağı yönünde görüş hâkim. Gençlerde ise (buna iktidara oy vereceğini belirten seçmen de dahil) artık düzelmeyecek duygusu baskın.

ANALİZ

ANALİZFaşist MHP Kapatılmalıdır!

Faşist MHP Kapatılmalıdır!Bu partinin mafya liderleri ile, eski kontrgerilla artıkları ve Susurluk çetesi ile…